Hana Podolská, česká Coco Chanel: Její šaty nosily filmové hvězdy i první dáma Hana Benešová

Hana Podolská
Zdroj: Česká televize
Hana Podolská patřila mezi nejvýznamnější módní návrhářky a podnikatelky. Její talent byl nepopiratelný. Hana PodolskáPrvní podnik si otevřela díky finanční podpoře svého manžela. modelky+ 2 fotky+ 3 fotky

Hana Podolská byla první skutečnou podnikatelkou v módním průmyslu. Nejenže vybudovala prestižní ateliér, který se proslavil po celé Evropě, ale také věděla, jak zvládnout marketing a reklamu. Její život však zničila totalita.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 26. října 2020

Hana Podolská se narodila 16. května 1880 v Hesensku. Byla to módní návrhářka a podnikatelka. Mezi její klientky patřily všechny společensky významné ženy z prvorepublikového a protektorátního období. Oblékala Adinu Mandlovou i Hanu Benešovou. Jako první také zaměstnala modely a manekýny. Ne nadarmo se jí říkalo česká Coco Chanel.

Facka od šéfové

Švadlenou se začala Podolská učit v roce 1894. Její mentorkou byla Anežka Fišerová, která měla své krejčovství v Celetné ulici v Praze. Jednoho dne se však se svou mistrovou pohádala, a když jí Fišerová dala facku, urazila se a okamžitě odešla. Nemusela si však zoufat. Díky svému vrozenému talentu začala šít po domech a brzy tak mohla posílat peníze své matce, aby mohla uživit domácnost s jejími sourozenci.

O pár let později si otevřela vlastní malý podnik v Nuslích. V roce 1908 založila krejčovství s názvem “Salon u pěti králů”. Od té doby se jí začalo velmi dařit a s přibývajícími zakázkami se pak přestěhovala na lukrativnější místo v samém centru Prahy. Vyšší životní úroveň na sebe nenechala dlouho čekat. Na řadu přišel luxusní byt v paláci Lucerna, kam se přestěhovala se svým mužem a dvěma syny.

Karl Lagerfeld
Mohlo by Vás zajímat:

Karl Lagerfeld: Rád provokoval a šokoval. Chtěl se oženit se zvířetem. Na přehlídku si vzal herce z lechtivých filmů

Ateliér, který znala celá Evropa

Aby měla vše pěkně pohromadě, otevřela si v Lucerně zbrusu nový ateliér. V meziválečném období v něm pracovalo několik desítek švadlen. Podolská začala také vydávat dvě periodika Móda a vkus a Eva. Salón se po čase rozšířil o další prostory, ve kterých byly speciální zkušební kabinky, kde jste si mohli navolit intenzitu osvětlení. Přítomné dámy se tak mohly ujistit, že jim šaty padnou jak ve dne, tak i v noci.

Po roce 1919 se modely Podolské objevovaly i v jiných módních časopisech. Začala také spolupracovat s předními fotografy, kupříkladu s Františkem Drtikolem a Františkem Vobeckým. V třicátých letech došlo opět ke stěhování, a to do obrovských prostor paláce Adria. Celé jedno patro bylo určené výhradně pro její zákaznice. A kdo chtěl, mohl si zaskočit na přehlídku do sálu s kapacitou tři sta lidí. Podnik s novým názvem “Modelový dům dámských toilettes Hanna Podolská” se stal záhy známým po celé Evropě. Přispěla k tomu i spolupráce s významným krejčím Oldřichem Rosenbaumem.

Jejím cílem nebylo jen rozšířit módu aristokracie a vyšších tříd do "ulic", ale i umožnit nositelce každého modelu, aby se cítila sama sebou a zároveň pohodlně. Jejím krédem byla tedy funkčnost a prostota.
Mohlo by Vás zajímat:

Módní návrhářka Coco Chanel by oslavila 136. narozeniny: Šít se naučila od jeptišek, milovala černou barvu

Konec splněného snu

Přestože dávala Podolská do své práce úplně vše, nakonec skončila sama a v chudobě. Období druhé světové války prožila jen s malými obtížemi. Přišla však o Rosenbauma, který musel kvůli svému židovskému původu emigrovat. Ona sama byla v této době uvězněna jen velmi krátce, a navíc za čin, který, jak se později zjistilo, spáchal jeden z jejích zaměstnanců.

Po roce 1948 byl její podnik znárodněn, přišla tak o všechno.  Mohla zůstat jen díky přímluvě Marty Gottwaldové, ale jen jako pouhá prodavačka. O něco později byla propuštěna a odešla do důchodu. Zemřela zcela sama v roce 1972. Vše, co jí ještě zbylo, odkázala své ošetřovatelce. Ta se jí za to prý odvděčila tak, že prodala její rodinnou hrobku. Nejprve se z Olšanských hřbitovů odstranil pomník, později i urny s popelem.

Zdroje informací:
Wikipedia.cz: Hana Podolská
Česká televize: Hana Podolská, legenda české módy

Škola líčení: Jak si správně upravit obočí? Vizážistka Diana vám ukáže, jak ho vytvarovat během pár minut

Další články