Zámek Hluboká nad Vltavou: Místo, kde vyvěrá zázračná voda a roste krvavá tráva

Hluboká nad Vltavou, zámek
Zdroj: pixabay.com
Zámek Hluboká patří mezi nejkrásnější v Čechách.Byl vystavěn v novogotickém stylu.Předlohou při přestavbě zámku byl královský zámek Windsor.Zámek má otevřeno po celý rok a nabízí také zimní prohlídky.+ 6 fotek+ 7 fotek

Zámek Hluboká patří v Čechách k těm nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším. Za svou oblibu vděčí své romantické podobě, sbírkám i vnitřnímu vybavení. Kolem zámku však koluje celá řada pověstí, které dokážou pobavit i vystrašit.

Kateřina Niekurzáková
Kateřina Niekurzáková20. 06. 2020 14:00

Zkamenělý pastýř

V blízkosti zámku Hluboká nad Vltavou žil pastýř, který od rána do večera jenom klel a nadával.  Lidé ho za jeho počínání napomínali a radili mu, aby svého chování zanechal. On se jim však jenom vysmíval. Až jednoho dne proklel pastýř sebe i celý svět. Nebesa ho potrestala - pastýř se spolu se svým stádem proměnil v kámen. Balvanům na louce se od těch dob říká Zkamenělé stádo. Atypický kámen připomínající pastýře si návštěvníci chodí prohlížet dodnes.

Čertova brázda

V dobách vrchního správce Bossiho se žilo poddaným na hlubockém panství těžce. Není divu, že jméno svého utlačitele komolili na Nebosý Tubosý. Brzy se přidaly i historky o Bossiho spojení s ďáblem. Jak už to v pověstech bývá, nenašel nenáviděný správce po smrti klid.  Samotný Ďábel ho zapřáhl do svého spřežení a vyoral hlubokou brázdu ve Staré oboře, která dodnes nese název Čertova brázda.

Zázračná Samaritánka

Hluboká trpěla častými povodněmi, kdy rozvodněná Vltava zaplavila místní studny špinavou a kalnou vodou, která způsobovala mnoho nemocí.  Místní ale přišli na to, že v době záplav zůstává jeden pramen čistý. Byl jím pramen ze svahu za Hamrem, kde majitel zámku Ondřej Ungnad ze Suneku nechal postavit kapličku Samaritánku. Samaritánka se u místních těšila velké oblibě, neboť voda z ní dokázala léčit.

Krvavá tráva

V blízkosti zámku hluboká byl roku 1290 popraven ambiciózní český šlechtic Záviš z Falkenštejna. Na popravišti, kde byl Záviš sťat, prý ještě mnoho let rostla krvavě rudá tráva. Pokud se na místě bedlivě rozhlédnete, možná ještě dnes spatříte červená stébla trávy.

Nenáviděná Pavlínka z MasterChefa: Odkryla svou pravou tvář i plány utéct do Norska

Nenáviděná Pavlínka z MasterChefa: Odkryla svou pravou tvář i plány utéct do Norska

Související články

Další články