Kardiochirurg Jan Pirk odhaluje v rozhovoru pro magazín Lifee.cz, jak by o své srdce měly dbát ženy, které překročily padesátku, a příliš neholdují sportu. Dámám v menopauze doporučuje lékař svižnou chůzi za pomoci holí, a to v konkrétním tempu, které prospívá jejich tepové frekvenci. Vzorec pro její výpočet najdete v článku. A doporučil by Jan Pirk dámám i pověstnou jednu sklenku vína denně?
Kardiochirurg Jan Pirk (77) souhlasí s tím, že po padesátce by ženy měly více dbát o zdraví svého srdce. Ovšem, jak říká, všechno souvisí se vším: „Ženy ve věku 50 plus, když se jim blíží menopauza, nebo jsou v přechodu, tak to je pro ně velikánská hormonální změna. Začnou být náchylné na osteoporózu, řídnutí nebo odvápnění kostí,“ vysvětluje známý lékař.
Jediné, co ženám pomůže, je v tomto případě pohyb. „Pohyb je základní vlastnost života. Kdo se přestal pohybovat, ten se životem končí. Základem zdravého života je pohyb.“
Doporučené video: Lékař Jiří Hanáček o menopauze
Jan Pirk radí ženám 50 plus hodně pohybu
Pravidelnému cvičení by měly dát zelenou i ženy, které v životě příliš necvičily. Doplňky stravy jim v tomto případě nepomohou. „Žádné hormony, žádné vitaminy, protože kloubní chrupavka nemá cévy, ta je vyživovaná tím, jak se masíruje při pohybu. Jak se masíruje, tak do sebe nacucává jako houba,“ popisuje Pirk, jak chrupavka funguje. „Navíc – staré kosti, když jsou namáhané, tak jsou funkční, protože co se namáhá, to funguje a drží se.“
Ženám na jejich srdečním zdraví nepřidají ani kilogramy navíc. „Starší ženy jsou pochopitelně strašně náchylné k tomu, aby po přechodu změnily figuru, aby přibraly – někdo tomu podlehne víc, někdo méně,“ krčí rameny lékař. „Ale to hýbání je stěžejní, já sám doporučuji tomu, kdo nikdy nesportoval, rychlou chůzi s holemi, nordic walking,“ navrhuje Pirk.
Pozor na ideální tepovou frekvenci
Jedním dechem Jan Pirk varuje, že pohyb musí probíhat v určité frekvenci. „Má se udělat 100 kroků za minutu, což zní hrozně, ale není to tak těžké. Vychází to 1,5 kroku za vteřinu. Pokud budete chodit pomaleji, nenaplníte tu kýženou tepovou frekvenci,“ varuje lékař a rovnou přidává vzorec, podle kterého tuto ideální tepovou frekvenci vypočítat: 220 – věk, a z čísla, které vám vyjde, si vezmete 2/3 až ¾. A právě tohle je vaše konkrétní tepová frekvence, ve které si zvyšujete výkonnost a posilujete srdce.
„Není to o tom, abyste byla reprezentant ve sportu, ale zvyšujete si výkonnost a spalujete tuky. Doporučuji všem, aby si koupili chytré hodinky, které mohou měřit tep, a na ten tep se naučit chodit,“ fandí Jan Pirk všem ženám, které po padesátce touží podpořit zdraví svého srdce. „A netahat hole za sebou, opravdu se o ně opírat. Ty skládací nejsou úplně ideální, protože často nedrží a samy se zasouvají,“ dodává další praktický tip.
Sklenka vína denně vám prospěje
Závěrem by Jan Pirk doporučil ještě jednu činnost - dopřát si jednu sklenku kvalitního vína denně. „Pokud ten člověk nemá jaterní onemocnění nebo cirhózu jater – byť cirhóza většinou vzniká z nemírného pití tvrdého alkoholu. Ale může vzniknout i po žloutence,“ shrnuje fakta lékař. „Zdravému organismu, který normálně jí a zdravě se hýbe, opravdu jedna sklenička vína denně prospěje. Je výborná,“ vybízí Pirk dámy s tím, že musí zůstat jen u té jedné sklenky. „Tam toho alkoholu tolik není, ale jsou tam jiné věci, třeba antioxidanty. Je to kulturní nápoj, který patří k lidské civilizaci,“ říká lékař závěrem.
Na fotografie lékaře Jana Pirka se můžete podívat v naší fotogalerii.