Fit a krásnátestovánísoutěže

Superpotravina vám roste na zahrádce a nejspíš o tom nevíte. Vypadá jako plevel

Zdroj:B-and-t-world-seeds.com

+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Až budete mít dneska cestu kolem kompostu, omrkněte, co jste do něj o víkendu vyhodili. Čistili jste zahrádky od plevele? V tom případě se šance na pozoruhodný objev zvyšují. Oním plevelem totiž může být superpotravina s úžasnými léčivými vlastnostmi!

Barbara Lorenzová 12. září 2016

Šrucha zelná (Portulaca oleracea) je rostlina s těžkým životním údělem. Lidé s ní zachází neomaleně – většinou ji vyškubnou z hlíny v domnění, že zapleveluje zahrádku. Přitom by si zasloužila uznání. Za úžasnou chuť a blahodárný vliv na lidský organismus.

Výživoví poradci ji doporučují ke konzumaci díky bohaté škále živin. Jeden hrnek šruchy zelné obsahuje 28 mg vápníku, 29 mg hořčíku, 19 mg fosforu a 212 mg draslíku. Odborný časopis The Journal of the American College of Nutrition zase poukazuje na přítomnost omega-3 mastných kyselin – už 100 g dodá tělu zásobu 300 až 400 mg alfa-linoleové kyseliny. Tedy daleko více než špenát.

Thumbnail # Potvrzeno: Rostliny „cítí“ naše doteky
Mohlo by Vás zajímat:

Potvrzeno: Rostliny „cítí“ naše doteky

Ještě nekončíme. Šrucha rovněž vyzbrojí náš imunitní systém. Ve 100 gramech rostliny najdeme asi 12,2 mg vitaminu E, 26,6 mg vitaminu C, 1,9 mg betakarotenu a 14,8 mg glutathionu.

A jedeme dál. Výzkumníci se nechali slyšet, že denní konzumace šruchy zelné může zamezit bolestem hlavy díky přítomnosti hořčíku. Ten prospívá také srdci a může snížit vysoký krevní tlak. Pomůže i lidem s cukrovkou, neboť kontroluje hladiny cukru v krvi.

Šruchu zelnou ve skutečnosti používá řada restaurací a její pěstování nevyžaduje přehnanou péči. Nepotřebuje moc vody a často roste i mezi betonovým panely chodníku. Vyskytuje se v Evropě, USA, Kanadě, Austrálii a jižní Africe. Skvěle chutná uvařená, ale můžete ji slupnout i syrovou.

Šrucha zelná. Dvě slova, která byste si pro jejich nezměrný zdravotní dopad měli zapamatovat.

Podívejte se, jestli vám šrucha neroste na zahrádce:

Zdroj: Elite Readers

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu