Cukroví i pro celiaky: Nenechte si lepkem zkazit Vánoce

5. prosince 2018 Redakce Lifee.cz
Hotel Kennedy Nova
Hotel Kennedy Nova

Ráda byste si užila svátky tak jako všichni ostatní, ale nemůžete? Zákeřný lepek vás chce ochudit o vánoční pohodu, vyskytuje se totiž ve většině obilovin, ze kterých se vyrábí cukroví. Nezoufejte, sladké hody si můžete dopřát i vy, jde to i bez lepku!

Za posledních pár let lidí s citlivostí vůči lepku přibylo. Látka, která způsobuje alergické reakce, se nachází v pšenici, žitě, ječmeni i ovsu. Jediným způsobem, jak se s lepkem dá bojovat, je právě jeho kompletní vyřazení.

Tzv. bezlepková dieta ale nespravedlivě ochuzuje mnoho lidí nejen o spoustu dobrot, ale i „normálního“ jídla. V Česku je to okolo 100 tisíc obyvatel, kteří si musí pokaždé číst složení a „obtěžovat“ obsluhu restaurace s podrobným popisem ingrediencí v jídle.

Vánoční mlsání pro celiaky se dá vyřešit dvojím způsobem. Jestliže se vám nechce trávit v kuchyni mnoho času, můžete si koupit hotovou bezlepkovou směs. Prodejci myslí i na tuto variantu, ovšem počítejte s tím, že se vaší peněžence značně ulehčí.

K dispozici jsou i recepty, ze kterých připravíte bezlepkové cukroví. Ingrediencí bývá rýžová nebo kukuřičná mouka. S popularizací kulinářství na sociálních sítích zajisté nebudete mít problém naleznout mnoho zdravých bezlepkových receptů. Stačí se porozhlédnout po pár instagramových účtech.

Když už se do pečení bez lepku pustíte, pamatujte, že rýžová ani kukuřičná mouka nemají stejné vlastnosti jako ta klasická. Bezlepková mouka nasává více vody, proto, pokud máte tradiční recept, počítejte s tím, že byste měla použít asi o 1/10 menší množství mouky, než je uvedeno v receptu. Prášku do pečiva naopak dvakrát tolik.

Další, na co byste si měla dát pozor, že těsto je kvůli absenci lepku mnohem křehčí a drobí se. Nešetřete tedy na oleji, jogurtu, medu či vejcích. Do trouby andělíčky, zvonečky, sněhuláky a stromečky nedávejte jen na plechu, ale podložte je pečicím papírem. Budou se vám poté lépe sundávat.

Neděle 24. 3

3 skvělé tipy z luštěnin: Ochutnejte salát z cizrny s uzeným kachním prsem, krémovou čočkovou polévku i kaši ze žlutého hrachu s grilovaným filetem ze pstruha

Stále více lidí obohacuje svůj jídelníček rostlinnou stravou. Do popředí se znovu dostávají suroviny, které byly v našem prostředí využívány po ...

Více

3 skvělé tipy z luštěnin: Ochutnejte salát z cizrny s uzeným kachním prsem, krémovou čočkovou polévku i kaši ze žlutého hrachu s grilovaným filetem ze pstruha