Fit a krásnátestovánísoutěže

Jak nepřibrat o Vánocích ani deko? Naučte se odmítat jídlo a neseďte celé svátky u pohádek!

Zdroj:Pixabay

+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Předvánoční stres dopadá asi na každého z nás, hlavně ta představa, co všechno ještě musíme stihnout. Uklidit celý dům, napéct spoustu cukroví pro celé příbuzenstvo, nakoupit dárky pro děti i rodiče a jídlo na několik dní pro celou rodinu. K tomu se ještě načtou nejrůznější resty v práci před koncem roku. Kvůli tomu je pak řada z nás unavená, vyčerpaná a ze stresu máme tendence se přejídat.

Petra Járková 3. prosince 2019

Řešení jsou přitom velmi jednoduchá a nestojí ani korunu navíc. Pokud chcete ušetřit čas, nehonit se po obchodech a stát ve frontách a zácpách, můžete nakupovat z domova. 

Jídlo na očích

Lidé o Vánocích nejvíc přiberou, když chodí po návštěvách a jídlo tak mají pořád na očích. To je pak mlsná honí i v době, kdy by si na žádné dobroty ani nevzpomněli. Ovládat se někdy ale není snadné. Chutě jsou totiž řízené mozkem. „Existuje takzvané centrum hladu a centrum odměny. To první nás řídí v tom, zda se najíme kvůli tomu, abychom přežili. Problém ale často bývá v druhém centru. Člověk doslova baží po určité odměně. A nejsnadněji přístupnou odměnou bývá právě jídlo. Je to pak v podstatě stejné jako s jakoukoliv jinou závislostí,“ upozorňuje lékařka Petra Trojanová, která se léčbou obezity dlouhodobě zabývá.

Naučte se odmítat

Na návštěvách se tedy naučte jídlo odmítat. Nemusíte sníst vše, co vám je nabízeno, a to ani ze slušnosti. Vaši blízcí to určitě pochopí. Pokud budete hostitelem vy, zkuste vymyslet odlehčenou variantu pohoštění. Máme velký výběr light produktů, čerstvou zeleninu nebo širokou nabídku exotického ovoce. A právě o ně je zvláště během adventu každoročně velký zájem.

Lidé s obezitou

Největším strašákem jsou vánoční svátky pro ty, kteří mají problém s obezitou (mají index BMI nad 30) a o Vánocích ještě více přiberou. „V současné době je ale i tento problém možné řešit. Existuje moderní léčba, která dokáže neodolatelné chutě potlačit. Pro hubnutí je navíc vždy potřeba dodat přiměřený pohyb,“ upozornila Petra Trojanová, která spolupracuje s projektem Nebudu obézní. Je tedy dobré se jít během vánočních svátků třeba na 20 minut projít a nestrávit je jen na gauči u pohádek.

NA RECEPTY NA ZDRAVÉ VÁNOČNÍ CUKROVÍ SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu