Olivový olej, mléko, aspirin. 12 zázračných vyprošťováků, díky kterým přestane kocovina existovat

Olivový olej, mléko, aspirin. 12 zázračných vyprošťováků, díky kterým přestane kocovina existovat

Užili jste si parádní večer. Ochutnali jste fantastické odrůdy vína. A neodolali jste pozvání na kvalitní rum. Jenže už je ráno... Hlava třeští, žaludek skučí, nálada dráždí a práce volá. Nesnášíte kocovinové stavy? A proč jim nepředcházíte? Z těchto 12 rad si vybere i ten, komu se příčí studená sprcha nebo pití olivového oleje!

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 13. 03. 2018 18:10

Před konzumací alkoholu:

1. Vypijte hodně vody (až 8 sklenic)

Acnetribe.com

Tupá bolest hlavy po večerní dámské jízdě – znáte to nejspíš všechny. Napadlo vás ale někdy zamyslet se, co za tím vězí?

Alkohol v těle blokuje produkci látky zvané vasopressin. To znamená, že vodu, kterou vypijete, ledviny pošlou přímo do močového měchýře, takže ji tělo nestihne vstřebat. Už víte, proč při konzumaci alkoholu musíte na toaletu každou chvíli?

A to až čtyřikrát častěji než normálně! Ztrácíte spoustu vody. Příčina „kocovinové“ bolesti hlavy a sucha v ústech je tak na světě.

Než příště přitisknete rty k šumivému moku, zavlažte se, co to půjde. Můžete vypít až osm sklenic vody.

2. Pijte mléko či olivový olej

b5128fcc5c827a7454adaa6d8da6b

Dejte si kachny, co hrdlo ráčí. Nebo dobře propečený steak! Zejména mastná jídla jsou prevencí vůči tolik proklínané kocovině.

Tuk obalí vnitřní stěnu žaludku a tím zpomalí vstřebávání alkoholu do krve. Skvělou alternativou je i sklenice mléka. Otrlí strávníci či milovníci italské kuchyně mohou vyzkoušet panáka olivového oleje.

Během konzumace alkoholu:

3. Nemíchejte. A neskončíte špatně

Je to jako s jídlem. Nabídka je nepřeberná a jediným krotitelem přesycení je vůle.

Co se stane, když si jeden večer dopřejete jeden druh alkoholu a další noc zase jiný? Máme jasnou odpověď: budete druhý den v práci čerství.

Různé druhy alkoholu obsahují různé chemické látky, takže pak mají i odlišné účinky na lidský organismus. Jejich mixování tak může skončit špatně.

4. Naučte se být požitkářem

Fortbendlifestylesandhomes.com

Nejen pro větší požitek z alkoholu. Celou hodinu trvá, než tělo odbourá 1 jednotku alkoholu. Jen pro srovnání – sklenice vína obsahuje 1,5 jednotek, pivo 2 až 3 jednotky.

Nedáte-li si při konzumaci alkoholu načas, upřete tělu možnost, aby se s alkoholem vypořádalo. A jeho pomsta je sladká...

Doporučená nejvyšší denní dávka alkoholu je dle Národní zdravotnické služby Velké Británie (NHS) pro muže 3 až 4 jednotky alkoholu a pro ženy 2 až 3. Muži si tak mohou bez výčitek dopřát jednu až dvě sklenice piva denně a ženy dvě sklenice vína. Maximálně!

5. Na Sprite!

Youtube.com

Nebo na jinou limonádu bez kofeinu. Čínští vědci totiž v roce 2013 zjistili, že šumivé nápoje pomáhají odbourat alkohol v těle. Urychlují přeměnu aldehyd dehydrogenázy (ALDH), látky, která stojí za příznaky kocoviny.

6. Naplňte půllitr

Alkohol je fantastické diuretikum. Pro nás to ale bůhvíjak radostná novina není. „Abychom předešli dehydrataci, měli bychom vypít před ulehnutí půl litru vody,“ řekl serveru Lifehack Daniel K. Hall-Flavin, konzultant na klinice Mayo Clinic. Podle něj bychom si měli preventivně ke každé sklenici alkoholu objednat i sklenici vody, abychom nahradili ztrátu vody.

Po probuzení:

7. Lenošte

E2ua.com

Že si tělo žádá odpočinek po „veselé“ noci, zjistíte i bez přečtení tohoto článku. Nejen kvůli množství vypitého alkoholu, ale i opožděnému ulehnutí. Dopřejte si hodinu nebo dvě v posteli navíc. Lenošte bez výčitek – rekonvalescenci váš fyzický sluha potřebuje.

8. Doplňte šťávu

Jak tělo zbavit zbytků alkoholu? Jděte na to od podlahy. Je to stejné, jako když omýváte zeleninu – držíte ji pod proudem vody, dokud všechny nečistoty nezmizí.

S alkoholem v těle se to má podobně – proplachujte jej vodou, jak jen to půjde. Vhodnou alternativou jsou čerstvé ovocné šťávy či tisíckrát prověřená voda s citronem.

9. Křupavé hody

f2a766dd6d8a328f72694d6c639

c0d04a353166a069f4f24178ba335

Požili jste příliš mnoho, že to váš žaludek neustál? „Posnídejte toast nebo sušenky,“ radí konzultant Hall-Flavin. Pomohou dát hladinu cukru v krvi do normálu.

Za normálních okolností dokážou játra při snížené hladině cukrů v krvi produkovat glukózu, i když sáhnou po sacharidových zásobách. S alkoholem v těle se ale jejich chování mění. Upnou se k alkoholu a přeměňují ho namísto uložených sacharidů. Výsledkem je snížená úroveň krevního cukru. A tedy podrážděnost a únava.

10. (Ne)pijte kávu

Podle studie publikované v roce 2010 reaguje aspirin a kofein proti ethanolu, čistému alkoholu. Právě ten způsobuje bolest hlavy. Má to ale jeden háček…

Jak známo, káva dehydratuje. A kromě toho dává konzumentovi „falešnou“ energii. Buďte proto opatrní při kombinování kávy a léků na bolest ve stejnou chvíli.

11. Dejte si sprchu

Popsugar.com.au

Nepopulární studená sprcha probudí vaše smysly, což vás připraví na náročný den v práci. Pokud na vás neúčinkuje, zkuste ji střídat vždy po pár vteřinách s teplou. Stále nic?...

12. … zacvičte si!

Kromě toho, že cvičení odbourává kalorie, které jste nabrali předchozí noc v tekuté formě, pošimrá endorfiny, hormony štěstí. Nezapomeňte ale na vláhu! Při pocení se zásoby vody v těle ještě ztenčí. Litrů vody se tedy nebojte.

Cvičení vás posílí a dodá vám elán. Po prohýřené noci to zní neuvěřitelně, nebo ne? 

Už jste zkusili zázračný vyprošťovák? Připravte si ho dle receptu v článku:

Vítejte u Hanky Kynychové: Jako první jsme navštívili nový dům, ve kterém má konečně vlastní šatnu

Vítejte u Hanky Kynychové: Jako první jsme navštívili nový dům, ve kterém má konečně vlastní šatnu

Související články

Další články