Svalnatcem i bez masa? Pomůže vám tato řasa

31. prosince 2018 Lucie Trávníčková
flickr
flickr

Světová zdravotnická organizace varuje lidstvo před nadměrnou konzumací masa. Co si ale počnou fitness nadšenci a bodybuildeři? Ani ti se nemusí bát, zdroj bílkovin nemusejí hledat jen v živočišné stravě.

Čím se tedy „nakrmit“, abychom nestrádali? Neměli pocit hladu, neubývalo nám svalové hmoty? Kromě konopných semínek a luštěnin existuje ještě další varianta, která vám dodá dostatek bílkovin a bez problémů budete moci pokračovat ve formování své postavy. Mezi bodybuildery-vegany se popularitě těší řasa zvaná spirulina – bohatá na aminokyseliny a výživově hodnotnější než maso nebo vejce.

Spirulina má mnohem vyšší podíl využitelných bílkovin, a to 57 gramů na 100 g této potraviny. Jen pro srovnání, porce hovězího masa o 100 gramech má využitelných bílkovin „jen“ dvacet šest gramů. Řasa navíc obsahuje spoustu železa, draslíku, vápníku a vitamíny skupiny B.

Tato modrozelená řasa je pod drobnohledem společnosti, jelikož vysoký obsah bílkovin není to jediné, čím by mohla být lidem prospěšná. Bojuje s infekcemi, kvasinkami a celkově zlepšuje funkci buněk.

Při pravidelné konzumaci reguluje krevní tlak. Snižuje hladinu špatného cholesterolu a dokonce může zabránit vzniku zánětu v mozku. Využití by tedy mohla najít i v léčbě Parkinsonovy choroby. Pomáhá také v tvorbě nových neuronů, resp. zvyšuje jejich hustotu, tudíž uplatnit by se dala i v chorobě Alzheimerově.