Fit a krásnátestovánísoutěže

Vypěstujte si hlívu doma: Stačí udržovat vhodnou teplotu a sehnat kvalitní slámu

Thumbnail # Vypěstujte si hlívu doma: Stačí udržovat vhodnou teplotu a sehnat kvalitní slámu

Zdroj:Pinterest

Sezóna hub vrcholí a vy nemáte čas vzít košík a vyrazit na několik hodin do lesa, takže jste mrzutí, že váš mrazák bude zet prázdnotou? Pak si prostě začněte pěstovat houby doma! A co jiného, než lahodnou a kvalitní hlívu, kterou oceníte do omáček i polévek po celý rok.

Petra Járková 21. září 2019

Místa vhodná k pěstování

Za prostory vhodné pro pěstování můžete považovat třeba sklep, garáž, sklad nebo lodžii. Je ale možné použít balkon, který je ve stínu. Nutností je teplota do 18 stupňů. Je nutné ale hlívě poskytnout pro dobrý vývoj světlo.

Proces pěstování

Hlíva se pěstuje na špalcích, pařezech, štěpcích nebo na slámě. Zpravidla nejnáročnějším úkolem pro pěstitele je příprava substrátu a jeho naočkování sadbou. Zda jde o zrnitou či kolíčkovou sadbu, je vcelku jedno. Důležité je, že by měla být co nejčerstvější.

Hlíva na slámě

Důležitá je kvalitní sláma a velký silný průhledný igelitový pytel. Sláma nesmí být plesnivá nebo shnilá. To je velmi důležité. Napěchujte slámu do pytle a zalijte vařící vodou. Pytel zavažte a nechte slámu spařit. Až vystydne, odstřihněte jeden spodní roh a nechte přebytečnou vodu vytéct. Nijak pytel nemačkejte, nesnažte se slámu ždímat. Kolik vody si sláma sama podrží, tolik bude stačit hlívě na celý život. Ustřižený roh pak ponechte otevřený. V průběhu růstu podhoubí bude tímto otvorem unikat oxid uhličitý, který podhoubí vydechuje. Příliš vysoká hladina oxidu uhličitého totiž brzdí růst podhoubí.

Thumbnail # Houbařská sezona vrcholí: Na jaké úlovky se můžete těšit v září?
Mohlo by Vás zajímat:

Houbařská sezona vrcholí: Na jaké úlovky se můžete těšit v září?

Následně slámu naočkujte klasickou zrnitou sadbou. Sadbu rozdrobte na hrudky velikosti nehtu a promíchejte přímo v pytli se slámou. Pytel znovu zavažte, ale provázek docela neutahujte. Ponechte otvor o průměru 5-8 cm a do něj vložte asi čtvrt balíčku obyčejné skládané vaty. Vznikne tím zátka, přes kterou může k podhoubí kyslík, ale nikoli zárodky plísní. Tak se vytvoří hezký koloběh plynů a podhoubí se nebude dusit. Naočkovaný pytel uložte na jeden až dva měsíce na teplejší místo. Poté bude pytel prorostlý a vy ho musíte přemístit na chladnější světlé místo s teplotou kolem 10 stupňů.

Nakonec do pytle udělejte 8 otvorů ve stejných vzdálenostech od sebe. Za dva týdny byste se konečně měli dočkat svých vytoužených domácích hub!

NA RECEPTY Z HUB SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

 

Podobné články

Zavří­t reklamu