John Horwood zabil svou expartnerku, po popravě z jeho kůže vyrobili knihu. Vrahům se toto dělalo ještě v 19. století

John Horwood
Zdroj: Wikimedia Commons, Mr Mintern, British artist active in Bristol, 1821, Public domain

Na případu Johna Horwooda, který byl za vraždu odsouzen k smrti oběšením, by nebylo nic zvláštního. Nebyl by totiž první ani poslední zločinec, jemuž byl takto zkrácen život. Zajímavé na tom je to, že jeho tělo po popravě nespočinulo v hrobě. Ba naopak. Putovalo na pitevní stůl a před zraky dychtivých diváků. A to nebyla ještě zdaleka vše.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 12. 12. 2023 16:00

John Horwood se narodil v roce 1803 v anglickém Bristolu jako pátý syn Thomase a Phoebe Horwoodových. Jako dítě pracoval v místních dolech, stejně jako jeho otec. Zákon o minimálním věku deseti let, kdy mohlo dítě začít pracovat, ještě neexistoval, nic tak nebránilo jeho rodičům, aby ho také zapřáhli do práce a zlepšili si tak svou finanční situaci.

Obvinění z vraždy

Po sérii nehod a smrti jednoho z bratrů se rozhodl s otcem přejít do Hanham Selter Works, kde se však dlouho neohřál. S blížící se pubertou začal dělat problémy, což ho nakonec stálo místo. O vandaly a pracovníky, kteří se neumí chovat, nikdo nestál. A tak se začal v 16 letech bezcílně poflakovat po městě a dělat si ze sousedů legraci. Bylo o něm veřejně známo, že se z něho stal destruktivní a zlomyslný mladík.

V roce 1820 měl mít krátký románek s místním děvčetem jménem Eliza Balsom. Znali se od dětství, neboť oba pocházeli ze stejné komunity. Když však chtěla jednoho dne jejich vztah ukončit, začal jí vyhrožovat. Raději se mu tak klidila z cesty. Bohužel ji ale o něco později viděl na schůzce s jiným chlapcem. Ze vzteku tak po ní hodil kámen, který ji zasáhl do spánku. O čtyři dny později zemřela, pod povrchem lebky se jí vytvořil absces. Když si pro Johna přišli policisté, začal jím všemožně spílat a nadávat. Oháněl se také okolo sebe kladivem. Naštěstí se ho ale podařilo spoutat a převézt do vězení. Soudce mu následně uložil trest smrti.

Využití pro pozdější účely

Johnovo tělo po popravě v žádném případě neputovalo do hrobu, nýbrž na veřejnou pitvu, kterou provedl Dr. Richard Smith. Předtím z těla odstranil kůži, kterou však nespálil jako odpad, jak bývalo zvykem, ale použil na výrobu knihy, v níž byly svázané dokumenty o vraždě, soudu a popravě vážící se k Johnovu případu.

V současné době bychom tento bizarní exemplář našli v bristolském muzeu. Na vazbě z lidské kůže je vyražen motiv šibenice a lebky se zkříženými hnáty. Pod tím je latinský nápis Cutis Vera Johannis Horwood, čili "Skutečná kůže Johna Horwooda". Od sedmnáctého do devatenáctého stole vzniklo hned několik knih vázaných v kůži vrahů. A došlo také i na jeho kostru. Tu zase vlastnila Bristolská univerzita. Visela ve skříni se smyčkou okolo krku, aby bylo jasné, komu patřila.

Klid našel až po 190 letech

John našel klid až po 190 letech, kdy byla jeho kostra pohřbena po boku jeho otce, a to 13. dubna 2011. Celou akci zorganizovala pra-pra-pra vnučka Johnova bratra. Rakev byla zahalena do sametu a vezena na márách. Mělo to co nejvíce připomínat dobové rozloučení se zesnulým.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: John Horwood
Ripleys.com: John Horwood Was Sentenced To Be Dissected

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Související články

Další články