John Lee, muž, kterého nešlo oběsit ani na třetí pokus. Nakonec se dožil 81 let

John Lee, muž, kterého nešlo oběsit ani na třetí pokus. Nakonec se dožil 81 let
Zdroj: Unsplash

Trest smrti je již ve většině západních zemí minulostí. V devatenáctém století byly ale popravy zcela běžnou praxí. Zatímco pro 99,9 % lidí to byla konečná, muž jménem John Henry George Lee by mohl říct pravý opak. Přežil tři pokusy o oběšení.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 06. 11. 2023 16:00

John Lee se narodil 15. srpna 1864 Johnu a Mary v Abbotskerswell v Devonu. Jeho rodiče byli velmi chudí, takže mu nemohli zaplatit vzdělání. Tento fakt ale Johna rozhodně neodradil od jeho ambicí – vydělat rychle peníze a procestovat svět.

Velké Johnyho sny

Procestovat svět chtěl John s námořnictvem, jenomže když do něj vstoupil, zranil si nohu tak vážně, že se musel vrátit do civilu. To mu značně pochroumalo sebevědomí. A nepřidalo mu ani to, že musel začít pracovat jako sluha. Tam byl poměrně brzy obviněn z krádeže a odsouzen na dva roky těžkých prací.

Po odkroucení trestu se John vrátil ke svému povolání sluhy, ale tentokrát to bylo pro bohatou vdovu Emmu Keys, která žila v ospalém městečku jménem Babbacombe Bay. Johnovi se s ní podařilo navázat velmi dobré styky, čímž se v jejích očích stal velmi důvěryhodným služebníkem.

Vražda, kterou nespáchal

Vzájemné přátelství Johnyho a jeho zaměstnavatelky trvalo jen do 15. listopadu 1884, kdy jí někdo podřízl hrdlo. Vrah jí navíc do hlavy zasadil tři tržné bodné rány. Pak se pokusil její tělo spálit, aby zakryl veškeré stopy. John byl hlavním podezřelým. V jejím sídle byl jediným mužem. V zásuvce nočního stolku měl zakrvácený nůž a paži potřísněnou krví. Tvrdil sice, že si ruku poranil poté, co rozbil okno do Emminy ložnice, když zjistil, že u ní hoří, nikdo mu to ale nevěřil.

Policii se ale nepodařilo najít žádné svědky ani jakýkoli přímý důkaz. Forenzní vědy nebyly v té době k dispozici, takže nešlo zjistit, zda má John na paži svou nebo Emminu krev. Přesto ho zatkli a odsoudili za vraždu k trestu smrti. Během procesu John neustále tvrdil, že je nevinný, jeho právník ale bitvu prohrál.

Šibenice nefungovala

Johnův život měla ukončit oprátka, jenomže v den popravy se odmítaly spustit padací dveře šibenice. Kat se tak pokusil nebožáka pověsit celkem třikrát, ale neúspěšně. Ministr vnitra, sir William Harcourt, tak Johnovi změnil trest na doživotí se slovy, že si přitom vytrpěl již dost. Proč ale tento mechanismus selhal?

Šlo o boží zásah, nebo obyčejné selhání? Dle dozorců ten den pršelo, mohly tak navlhnout a nabobtnat dřeva šibenice. Po následném prozkoumání se ale zjistilo, že prkna byla naprosto suchá. I padací dveře byly v pořádku. Popravčí nástroj tak neměl nejmenší důvod selhat. Snad jen panty padacích dveří bylo možné více namazat. A právě to mohlo Johnovi zachránit život. Celkem třikrát.

O pět desetiletí později forenzní odborníci zjistili, že vrahem nebyl John Henry George Lee, ale jeho právník Reginald Templar. Jeho vztahy s Emmou byly napjaté. Takže když ji v návalu vzteku zabil, hodil to na Johna. Muž, kterého nešlo oběsit, se měl dožít 81 let. Pohřbený by měl být v neoznačeném hrobě v Milwaukee ve Wisconsinu.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: John Babbacombe Lee
Historydefined.net: John Lee – The Man Who Couldnť Hang

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články