Klíč svatého Petra: 10 zajímavostí o vánoční pohádce 2023

Klíč svatého Petra: 10 zajímavostí o vánoční pohádce 2023
Zdroj: se souhlasem České televize
Klíč svatého Petra je vánoční pohádka České televize s Petrem Nárožným, Sárou Korbelovou, Lukášem Příkazkým a dalším známými herci.V pohádce Klíč svatého Petra musí trojice hlavních hrdinů v podání Filipa Březiny, Marka Kristiána Hochmana a Bereniky Kohoutové najít ztracený klíč, jinak skončí v pekle...Sára Korbelová si v pohádce Klíč svatého Petra střihla roli princezny.Berenika Kohoutová hraje v pohádce Klíč svatého Petra mazanou podvodnici Emílii.+ 4 fotky+ 5 fotek

Vánoce budou už za tři týdny, což znamená, že se blíží i pohádky. Česká televize odvysílá na Štědrý den novou pohádku Klíč svatého Petra. Pojďme se podívat na 10 zajímavostí o filmu s Petrem Nárožným, Sárou Korbelovou, Filipem Březinou, Berenikou Kohoutovou a Lukášem Příkazkým...

Jana Jánská
Jana Jánská02. 12. 2023 18:00

Podle informací České televize je nová štědrovečerní pohádka Klíč svatého Petra tak trochu detektivkou. Do krádeže klíče jsou zapleteni tři lidé: zloděj Vilém (Mark Kristián Hochman), podvodnice Emílie (Berenika Kohoutová) a potulný hudebník Tobiáš (Filip Březina), který je v tom ale úplně nevinně. Nešťastnou náhodou skončí všichni tři v zámeckém rybníku u vodníka jako dušičky. Když se ocitnou před nebeskou bránou, svatý Petr je pošle zpátky na zem, aby ve stanovené lhůtě našli jeho klíč, jinak přijdou do pekla. Pohádku Klíč svatého Petra odvysílá Česká televize v neděli 24. 12., tedy na Štědrý den večer.

Zajímavosti o pohádce Klíč svatého Petra

1. Filip Březina obvykle role v pohádkách odmítá, ale teď souhlasil. Stojí za tím jeho babička. Přála si, aby hrál v nějaké pěkné pohádce, protože často ztvárňuje vrahy a pochybné existence. Chlapče, chlapče, co ti to ti režiséři dávají za role? Vždyť ty jsi tak hodný kluk!“ říkává prý babička Březinovi.

2. Princezna Sára Korbelová si pochvalovala kostýmy. Korzet ji prý nutil držet postoj a mít srovnaná záda. Sukně jí zase přidala dívčí něžnost a půvab...

3. Lukáš Příkazký, který hraje vodníka, měl při natáčení podvodních scén k ruce potápěče s dýchacím přístrojem. Jeho kolega Filip Březina naopak dokázal pod vodou zadržet dech na dostatečně dlouhou dobu. "Mám strach z dýchání s přístrojem. Tak jsem ho raději nepoužil a asi do čtyř metrů jsem se potopil se závažím a prostě to vydržel na jeden nádech," vysvětluje Březina.

4. Vodníkovi v podání Lukáše Příkazkého je něco málo přes 300 let...

5. "Kdysi jsem viděl jeden rozhovor s oscarovým Dustinem Hoffmanem, který vysvětloval, že pro něho jako herce je zloděj úplně normální postava, která ovšem když přijde do místnosti, tak nevidí jen židli, stůl nebo postel, ale všímá si všech těch malých věcí, které může ukrást. A to mě zaujalo a při natáčení Klíče svatého Petra jsem si to vyzkoušel," vysvětluje Mark Kristián Hochman, který si zahrál zloděje Viléma.

Petr Nárožný v pohádce Klíč svatého Petra

6. Filip Březina ve filmu zpívá píseň o tom, že se nemá lhát a krást. Za jeden natáčecí den ji mezi padesátkou komparzistů musel zpívat stokrát.

7. V původním scénáři byl král odevzdaný člověk, který je pod vlivem dvou kancléřů. Jenže Petr Nárožný přišel se spoustou nápadů, jak roli oživit. Proto si jeho král z kancléřů utahuje, dělá jim naschvály a bere je jako kašpárky.

8. Když svatý Petr přijde o svůj klíč, musí nebeskou bránu otevírat šperhákem.

9. Za Klíčem svatého Petra stojí režisér Karel Janák, který je odborníkem na pohádky. Za posledních šestnáct let jich natočil rovných deset. Sedm z nich mělo premiéru o Vánocích a patří mezi ně filmy Ať žijí rytíři! (2009), Dvanáct měsíčků (2012) nebo O vánoční hvězdě (2020).

10. Štědrovečerní pohádka Klíč svatého Petra se točila v krásném prostředí Zvíkova, na zámku Sychrov a ve Slavonicích.

Zdroj informací:
Česká televize: Vánoce srdcem s Českou televizí 2023

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Související články

Další články