Lucie (29): V tchynině království pro mě nebylo místo. Když se mě nezastal ani manžel, sbalila jsem si kufry

smutná žena
Zdroj: Freepik

Lucie si myslela, že společné bydlení s tchyní bude jen přechodným řešením, než s manželem ušetří na vlastní byt. Místo toho se od samého začátku cítila jako nechtěný host a její muž se jí nikdy nezastal.

Jana Jánská
Jana Jánská 25. 06. 2026 06:30

Když jsem si brala Martina, měla jsem sen o našem společném životě, útulném domově a rodině. Shodli jsme se, že dočasně budeme bydlet u jeho matky, abychom dali dohromady nějaké peníze. Brala jsem to jako dočasnou záležitost, než našetříme na vlastní hnízdečko.


Tchyně má svá pravidla

U tchyně jsem si ale nikdy nepřipadala jako doma. Když jsem s nadšením navrhla, že připravím večeři, okamžitě mě zarazila. „V mé kuchyni vařím já,“ řekla stroze a přejela hadrem po lince. Martin se jen usmál a poznamenal, že maminka stejně vaří nejlépe. Chtěla jsem se ohradit, ale raději jsem to vzdala.

O pár dní později jsem chtěla Martinovi udělat radost a uvařit jeho oblíbený guláš. Kuchyní se linula krásná vůně a já na chvíli pocítila záblesk štěstí. Pak ale přišla tchyně. Beze slova ke mně přistoupila a ledovým tónem pronesla: „Říkala jsem ti, ať nesaháš na mé věci. Nemusíš se takhle vtírat, mám všechno rozmyšlené. Dnes měly být řízky.

Stála jsem tam s vařečkou v ruce, neschopná slova. Snažila jsem se jí vysvětlit, že šlo jen o překvapení pro Martina, ale trvala na svém – tohle je její dům a její království. Cítila jsem se jako vetřelec, kterého si nikdo nezval.


Musela jsem odejít

O víkendu jsem sebrala poslední zbytky odvahy a navrhla Martinovi, že bychom si konečně mohli najít podnájem. „A co by na to řekla mamka? Ještě by se urazila,“ zamumlal, aniž by zvedl oči od mobilu. Když jsem mu se slzami na krajíčku řekla, že se tu cítím jako páté kolo u vozu, jen mávl rukou, že přeháním. Dál se věnoval telefonu, čímž dal jasně najevo, že je diskuse u konce. V tu chvíli mi došlo, že po svém boku nemám partnera, ale jen spolubydlícího, který se bojí postavit vlastní matce.

Jednou večer jsem ležela v posteli a z kuchyně jsem slyšela smích. Tchyně Martinovi připravila jeho oblíbenou svíčkovou. Mě se ani nezeptala, jestli si dám. Jako bych tam ani nebyla. Tehdy se to ve mně zlomilo. Vstala jsem a začala si balit. Věděla jsem, že tohle není můj domov a Martin už není ten muž, kterého jsem si brala. Sbalila jsem si kufr a tiše odešla. Nikdo si toho ani nevšiml.


Zůstala jsem sama

Našla jsem útočiště u kamarádky, která měla volný pokoj. Konečně jsem měla vlastní prostor, kde mi nikdo nediktoval, co smím a nesmím dělat. Martin mi ještě ten večer volal s tím, že dělám zbytečné scény a že to jeho maminka přece myslí dobře.

Svůj názor jsem nezměnila. Věděla jsem, že tam se už vrátit nemůžu. Nechtěla jsem znovu zažít takové ponížení. Byla jsem sice sama, ale konečně jsem mohla volně dýchat.

Od toho dne uplynuly dva měsíce. Našla jsem si malý byt. S Martinem skoro nekomunikujeme, ani jednou se nezeptal, jak se mám nebo co bylo skutečným důvodem mého odchodu. Možná byl vlastně rád, že to celé proběhlo tak potichu. Občas je mi smutno, ale v mém novém bytě není to tíživé ticho a napětí, které jsem zažívala u tchyně.


Další příběhy ze života

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie či videa jsou jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na [email protected].

Vítejte! u Davida Mattioliho

Vítejte! u Davida Mattioliho

Související články

Další články