Návrhářka Jana Horejšová připravuje přehlídku vymykající se kontrole: Součástí budou i rozstříhané sekáčové kalhoty

Jana Horejšová je zakladatelkou značky ON THE BOAT. Pro nadcházející pražský týden módy chystá Jana Horejšová 5 modelů na přehlídku pod záštitou časopisu Elle. ON THE BOAT je značka udržitelného, eticky a ekologicky vyráběného oblečení, která se snaží řešit problémy způsobené fenoménem fast fashion. Součástí tvorby značky je upcycling, který bude i na přehlídce. Na přehlídku využívá i upcyklovaný materiál jako na snímku rozstříhané sekáčové kalhoty. + 12 fotek+ 13 fotek

Návrhářka Jana Horejšová, která vytváří jedny z nejvýraznějších upcyklovaných modelů v Česku prozradila Lifee, jak vypadají přípravy na jarní pražský týden módy, kde bude mít poprvé svou autorskou přehlídku. Kolik času stojí příprava na tak velkou událost a kde bere inspiraci? Vše se dozvíte v rozhovoru.

Kristina Vodičková
Kristina Vodičková 13. 04. 2024 07:30

Zakladatelku značky ON THE BOAT Janu Horejšovou navštívil magazín Lifee v jejím ateliéru v Praze, kde pilně připravuje šest exkluzivních modelů na Mercedes-Benz Prague Fashion Week. Své modely předvede v rámci nedělního večera pod záštitou časopisu Elle a nám prozradila, jak takové přípravy vypadají.

Dva měsíce intenzivního šití šestí top modelů na Fashion Week

Jano, zajímalo by nás, jak dlouho vám příprava kolekce na týden módy trvá?
Budu mít pouze šest modelů, někteří designéři budou mít dokonce jen pět modelů, protože koncept "Fashion Weeku" se po deseti letech úplně mění a všichni designéři jsou ve skupinkách pod určitým magazínem a v rámci galavečera se všichni projdou na jednom mole. Přehlídky tak půjdou jedna za druhou a právě těch šest modelů je takový adekvátní počet, aby to byla zajímavé pro diváka a zároveň se návrháři odprezentovali. Všichni se tak budeme snažit dát do těch šesti modelů nejvíc. Vymáčkneme ze sebe to nejlepší, i když nejde o klasických dvacet modelů, ono se jim to s přípravou téměř rovná. U mě to budou takové dva měsíce intenzivního šití a příprav.

A co je hlavním tématem vaší přehlídky?
Hlavním tématem je "AI, inteligence". Vybrala jsem si toto téma, protože si myslím, že tento rok, i ty další bude tento element znamenat velké změny v našich pracovních pozicích i našem životě. Čím více bude čas postupovat, bude to větší téma, takže jsem se i já nechala umělou inteligencí inspirovat. Moje přehlídka se jmenuje "Singularita" a u modelů jsem nechala hodně popustit fantazii, protože jsem si řekla, že umělá inteligence dokáže vyplodit úplně extrémní věci. Vlastně si myslím, že se může i trošku vymknout kontrole, což je zakomponováno v přehlídce. Modely se proto také budou trochu vymykat kontrole.

Součástí přehlídky Jany Horejšové budou i upcyklovaná saka

A jak probíhala komunikace s umělou inteligencí? Ptala jste se jí na rady?
Hlavně jsem o tom debatovala se svým mužem, který se intenzivně věnuje pokrokovým technologiím a pracuje na projektech, které tyto technologie využívají. Většinou má tak informace z první ruky dříve, než se to dostane do běžného světa. Ví, kde se staví projekty v Metaverzu, což je určitý 3D prostor, kde si člověk nasadí brýle a už jsou do toho zakomponované brandy jako Gucci, Adidas a další. Tím, že jsme do toho tak ponoření, vznikl impuls a nápad u něho.

A můžeme se tedy těšit na upcyklované modely, nebo budou i jiné? Vaše upcyklovaná saka vynesla už nejedna česká osobnost a jste jimi proslulá, budou i ty?
Bude to tak půl napůl, protože ne všechno se dá obsáhnout upcyklingem. Věnuji se i výrobě šatů z úplně nových materiálů, které jsou buď české, nebo italské. Aby to ovšem stále bylo v rámci udržitelnosti v pořádku. Upcyklované modely samozřejmě budou, i ta saka budou, ale bude to hodně výrazné. A určitě tam bude i nějaké překvapení. Něco, co bude úplně jiné. Chce to určitě do tvorby dát něco, co ještě lidé neviděli, aby se značka předvedla i v jiném světle. Takže pracuji i na něčem úplně novém!

Rozstříhané secondhandové kalhoty ani flitry nesmí chybět

A z jakých materiálů nebo s jakými materiály nejvíce pracujete při přípravě na tuto přehlídku?
Tak určitě jsou to vlněná a kašmírová saka ze second handů. To je jeden zdroj materiálu. Další zdroj materiálu jsou secondhandové kalhoty, které ale vůbec nebudou střihově vidět. Budou v podstatě úplně rozstříhané na malé kousíčky. Tento materiál využiji hojně a budu s ním dále pracovat. To je z toho upcyklovaného materiálu a z těch nových to budou určitě flitry a vlněný silný plise, který bude pošitý kamínky. Z něj budu vytvářet různé útvary spíše než kusy oděvu. Sama jsem na to zvědavá, protože mám vše rozešité tak napůl. Finále uvidí diváci až na přehlídce.

A kdo pro vás bude modely předvádět?
V rámci možností jsme si mohli vybrat a obsadit své oblíbené tváře, takže u mě půjde přehlídku Verunka Kašáková, která je od začátku takovou tváří značky. Potom půjde přehlídku Adam Pavlovčin, se kterým mám tento rok mnoho projektů a nefinalizovaný model na týden módy vynesl už Adam i na nedávné přeávání Andělů. A pak to bude také Antonie Formanová, se kterou spolupracuji už nějaké tři roky. To je pro mě paní herečka a na přehlídce ji čeká určitý herecký výkon, takže je na to ideální.

Na modely, které vytváří návrhářka Jana Horejšová, se můžete podívat do naší galerie.

Související články

Další články