Nejslavnější konspirační teorie světa: Zfalšované přistání na Měsíci prozradila třepotající se vlajka i absence hvězd

přistání na Měsíci
Zdroj: Wikimedia Commons/NASA/Neil A. Armstrong, Public domain
Příprava úspěšného startu Apolla 11 zaměstnala 400 000 lidí ve 20 000 podnicích a univerzitách. Závěrečný účet byl opravdu vysoký - 25,4 miliardy dolarů.Slavný tým tvořil velitel posádky Neil Amstrong, pilot velitelského modulu Michael Collins a pilot lunárního modulu Buzz Aldrin.Start Saturnu V (vícestupňová nosná raketa) s Apollem 11. Armstrong a Aldrin trénují výstup na Měsíc v Johnstonově vesmírném středisku v Houstonu.+ 7 fotek+ 8 fotek

"Je to malý krok pro člověka, ale obrovský skok pro lidstvo," řekl 20. července 1969 americký astronaut Neil Armstrong poté, co se jeho nohy dotkly povrchu Měsíce. Otázkou ale zůstává, zda následně nezaznělo: "Stop. Skvělé, bereme!" USA a SSSR byly uprostřed studené války, a jelikož Rusové vypustili na oběžnou dráhu Sputnik, bylo by přistání Američanů na Měsíci skutečným šach matem. Pojďme se podívat na nejznámější konspirační teorii, která se k "velkému skoku pro lidstvo" váže.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 24. 07. 2024 16:00

Jakkoli to může znít neuvěřitelně, myšlenka, že NASA fingovala přistání na Měsici, možná s pomocí slavného režiséra Stanleyho Kubricka, je jednou z nejpopulárnějších konspiračních teorií v historii. Od těch ostatních se ovšem liší tím, že existoval důvod domnívat se, že by to mohla být pravda.

Konspirační teorie o falešném přistání na Měsíci

Vše začalo v polovině sedmdesátých let, kdy počáteční nadšení z přistání Apolla 11 na Měsíci začalo opadat. Tou dobou se šířily zvěsti, že Američané na Měsíci možná vůbec nebyli. Někteří tvrdili, že NASA všem lže, jen aby Rusům ukázala, že je lepší.

Tato teze se začala razantně prosazovat v roce 1976, kdy vyšla kniha bývalého důstojníka amerického námořnictva Billa Kaysinga Nikdy jsme nebyli na Měsíci: Americký podvod za třicet miliard dolarů. Nakolik jsou jeho tvrzení pravdivá, nikdo netuší. Nicméně o pár let později vznikla společnost Flat Earth Society, která pokračovala v jeho odkazu.

Přistání na Měsíci jako pokus odstranit Ježíše

"Fakta jsou zcela jasná. Země je placatá," řekl Charles K. Johnson, prezident International Flat Earth Research Society, roku 1980 v rozhovoru pro Science Digest. Johnson, jenž společnost řídil ze svého kalifornského domova, byl silně věřící. Vědu, a zejména průzkum vesmíru, viděl jako pokus odstranit ze světa Ježíše Krista a skrýt biblickou pravdu, že Země je ve skutečnosti placatá. A prý tomu věřila spousta dalších lidí, dokud neuviděli fotky z Měsíce.

Ti "chytří" ale brzy pochopili, že to je jen vtip, pokus o manipulaci lidstva. Stejně jako ono přistání na Měsíci. Společnost International Flat Earth Research o tom ostatně podle svého vyjádření měla důkazy.

Důkazy o falešném přistání na Měsíci

Přistání na Měsíci byl sice náročný úkol, ale ne natolik, aby se ho NASA zřekla. Nebylo proto třeba volat slavné režiséry, aby se vše nafingovalo. Rusové zase nebyli tak hloupí, aby nepoznali, že na záběrech něco nesedí. Navíc tu byla hromada důkazů, jako například měsíční kameny či fotografie dokumentující přistání.

Přesto i dnes zhruba šestnáct milionů Američanů věří, že šlo o podvod, a nic je nepřesvědčí o opaku. V roce 2019 se bývalý hlavní historik NASA pokusil vyvrátit některá tvrzení příznivců konspiračních teorií. Třeba kauzu s americkou vlajkou. Prý vypadá, jako by vlála ve větru. Ve skutečnosti Armstrong a Aldrin jen trochu ohnuli tyč, na které byla připevněná, což způsobilo zvlnění.

Další "důkazem" o podvodu měla být absence hvězd. Jenže když astronauti pořizovali fotky, byl na Měsíci den. Hvězdy se na snímcích neukázaly kvůli rychlosti závěrky fotoaparátu. Ta byla příliš rychlá na to, aby zachytila jejich slabé světlo. A jak to, že ani jeden z astronautů nedržel v ruce foťák? Měli je totiž připevněné na skafandrech.

Vše tak napovídá tomu, že nešlo o předem připravenou scénu. Anebo byl skutečně celý projekt vykonstruován tak dokonale, že nešlo rozeznat realitu od fikce? Platí zde pořekadlo, že na každém šprochu je pravdy trochu?

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Moon landing
Allthatsinteresting.com: Was The Moon Landing Fake? Inside The Conspiracy Theory That Man Never Walked On The Moon

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Související články

Další články