Neuvěřitelný příběh Madam C. J. Walker: První afroamerická milionářka, která své jmění získala poctivou prací a pílí

Madam C.J. Walker
Zdroj: Wikimedia Commons, Scurlock Studio (Washington, D.C.) (photographers)., Public domain

V roce 1905 se tehdy sedmatřicetiletá Sarah Breedlove, první narozené svobodné dítě z rodiny otroků, přestěhovala z Denveru do Colorada. V kapse měla pouze 1,05 dolaru, přesto byla odhodlaná založit kosmetickou firmu, která by se zaměřovala hlavně na černošky...

Kamil Šivák
Kamil Šivák 05. 04. 2024 16:00

Nejprve započala s klasickým podomním prodejem vlasových přípravků. Chtěla Afroameričanky naučit starat se o své účesy doma bez nutnosti navštěvovat kadeřnické salóny.

Raný život první afroamerické milionářky

Sarah Breedlove se narodila 23. prosince 1867 poblíž Delty v Louisianě Owenovi a Minervě. Měla starší sestru a čtyři bratry. Celá rodina patřila Robertu W. Burneymu, majiteli plantáže. Tedy až do narození Sarah. Ta měla to štěstí, že tehdy prezident Abraham Lincoln podepsal prohlášení o zrušení otroctví. Na svět tak přišla již jako svobodná lidská bytost.

V sedmi letech přišla bohužel o oba rodiče. V deseti se přestěhovala ke starší sestře a jejímu manželovi, kde se od ní očekávalo, že bude přispívat na domácnost. Začala tak pracovat jako služka, po kterých byla, se zrušením otroctví, velká poptávka. Tímto však nezbýval čas na formální vzdělání. Alespoň že existovala Národní asociace barevných žen, kde se mohla v rámci nedělní školy naučit číst a psát.

První manželství

Ve čtrnácti letech se provdala za Mosese McWilliamsena. Bylo to z donucení. Manžel starší sestry ji sexuálně zneužíval. Narodila se jim dcera A'Lelia, na jejíž výchovu zůstala sama. Manžel zemřel o dva roky později. Aby svému dítěti poskytla lepší vzdělání než měla ona sama, našla si práci jako pradlena. Jenomže to ji začala trápit alopecie. V chudých komunitách to nebylo nic divného.

Spousta černochů musela používat ke koupání a praní nevyhovující a zdraví škodlivé výrobky. Také měli omezený přístup ke kvalitním potravinám a lékům. Sarah se ale nehodlala vzdát a začala sama experimentovat s chemikáliemi, které by tolik neškodily lidskému zdraví. V roce 1904 začala pracovat jako obchodní zástupkyně afroamerické podnikatelky Annie Turnbo Malone, která se ve své firmě Poro Company věnovala prodeji přípravků na vlasy. O zboží ale nebyl velký zájem. A tak Annie dovolila Sarah, aby zkusila udat své vlastní zboží, které od té doby prošlo dalším vývojem. Pomáhalí ji s tím bratři, kteří se sami věnovali holičství. Její vlastní produktová řada se měla skládat z přípravků na bázi vazelíny a síry.

V roce 1905 se tak s dcerou přestěhovala do Denveru, kde prodávala jak Anniny výrobky, tak i ty své. Musela si však ještě doplnit své znalosti v oblasti chemie, přijala tak místo kuchařky u lékárníka, který ji velmi rád naučil vše potřebné. Později se tak konečně objevil na trhu její první výrobek pečující o vlasy Afroameričanek.

Podruhé se vdala v roce 1906 za Charlese Josepha Walkera. Tehdy přijala jméno "Madam" C. J. Walker. A to používala až do své smrti. MADAM se také jmenovala její značka.

Byznys se rozjíždí

Znovu začala prodávat "dům od domu" a slavila úspěch. Klientkám totiž prodávala nejen zboží, ale zároveň jim ukazovala, jak ho používat a jak o sebe celkově pečovat. Její dcera se mezitím začala věnovat zásilkovému obchodu. V roce 1908 se všichni tři přestěhovali do Pittsburghu, kde dokonce založili "vlasovou školu". Od toho již jen chyběl krůček k tomu, aby se otevřelo školící středisko pro další obchodní zástupce. Lákala je na velmi pěkné provize.

A dařilo se dál. Mohla si tak dovolit otevřít další školu krásy, koupit továrnu a laboratoř, kde se vyvíjely a testovaly nové výrobky.

Úspěch, expanze a rivalita

Období mezi roky 1911 až 1919 byly pro Sarah ve znamení absolutního vrcholu. Tehdy pro ni pracovalo několik tisíc obchodních agentek, které musely dopodrobna znát příručky Walker Beauty School. Během předváděcích akcí se rozdávaly zdarma vzorky pomády, která se vyráběla v plechových nádobách s podobiznou majitelky firmy. Její úspěch jí záviděla i bývalá zaměstnavatelka Annie Turnbo Malone, která se snažila později okopírovat její obchodní model.

Sarah ale nehromadila jen jmění, ale snažila se svého postavení a prostředků využít pro zlepšení postavení černošských žen po celém světě. Kdo chtěl, mohl se zúčastnit semináře o rozvoji vlastního podnikání a finanční nezávislosti. V létě roku 1917 pak uspořádala ve Filadelfii konferenci, kde odměnila ty obchodní zástupkyně, které prodaly nejvíce produktů, přivedly do firmy nejvíce nováčků anebo se nejvíce angažovaly v komunitě.

S rostoucím jměním a společenským postavením začala také Sarah přispívat na vzdělávací projekty a ochranu domu Fredericka Douglase, bývalého otroka, který se stal prvním černošským americkým maršálem. Svou kariéru, kterou si vybudovala vlastníma rukama a pílí, pak výstižně shrnula v roce 1912 na Negro Business League: "Přišla jsem z bavlníkových plantáží na jihu. Nejdřív jsem byla švadlena, pak kuchařka. Pak jsem začala vyrábět vlastní vlasovou kosmetiku. Díky tomu jsem si mohla koupit svou továrnu, jenž jsem postavila na vlastní půdě."

Zemřela 25. května 1919 ve věku 51 let. Po její smrti převzala firmu dcera A'Lelia, která pokračovala v jejím odkazu. V současnosti spravuje značku MADAM společnost Unilever.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Madame C. J. Walker
Historydefined.net: Sarah Breedlove Walker - The first self-made female millionare in America

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články