Neoblomná politička Shirley Chisholm: První Afroameričanka v Kongresu, která kandidovala i do Bílého domu

Shirley Chisholm
Zdroj: Profimedia
"Neuděláte pokrok tím, že budete stát na kraji, fňukat a stěžovat si. Realizaci nápadů dosáhnete pokroku.""Musíme odmítnout nejen stereotypy, které o nás mají ostatní, ale i ty, jenž máme sami o sobě.""Naše společnost ztrácí obrovské množství talentu jen proto, že tento talent nosí sukni.""Služba je nájem, který platíte za pokoj na této zemi."+ 2 fotky+ 3 fotky

Streamovací služba Netflix se v poslední době zaměřuje na osudy zajímavých osobností. A nejinak je tomu i v jeho novém počinu o první afroamerické kandidátce na prezidentku USA, Shirley Chisholm. Jaký byl její život?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 21. 03. 2024 16:00

V roce 1968 se Shirley Chisholm zapsala do historie tím, že se stala první Afroameričankou zvolenou do amerického Kongresu. O několik let později usilovala o post prezidentky Spojených států coby kandidátka velké politické strany. I když nakonec nevyhrála, její pozoruhodný odkaz žije dál.

Dětství Shirley Chisholm

Shirley Chisholm se narodila jako Shirley Anita St. Hill 30. listopadu 1924 v newyorském Brooklynu. Byla nejstarší ze čtyř dcer karibských přistěhovalců, kteří se živili jako dělníci. Její otec Charles pracoval v továrně, matka Ruby byla švadlena. Kvůli neustálým finančním problémům byly děti poslány na farmu prarodičů, zatímco rodiče se snažili vydělat tolik, aby se jejich děti mohly co nejdříve vrátit zpět domů.

Shirley byla vždy pilnou studentkou. Po střední škole se rozhodla studovat sociologii na Brooklyn College, kde se stala hvězdou debatního týmu. Profesoři ji povzbuzovali k tomu, aby vstoupila do politiky, ona to ale zpočátku zavrhovala - byla ženou, a navíc s černou pletí. V roce 1946 promovala s vyznamenáním. To jí ale nestačilo, toužila ještě po magisterském titulu na Kolumbijské univerzitě. Mezitím se seznámila, a později také provdala, za soukromého detektiva Conrada Q. Chisholma. Ale ne na dlouho, došlo na rozvod.

A tak se raději soustředila na kariéru učitelky, což bylo dle jejího názoru jediné možné zaměstnání pro Afroameričanku. Nejdříve nastoupila do mateřské školky, pak se ale dokázala vypracovat na ředitelku Hamilton- Madison Child Care Center. A odtud už chyběl jen krůček k politice.

Aktivní politička

Ve čtyřicátých letech dvacátého století se Brooklyn zmítal v kriminalitě afrokaribských imigrantských enkláv a segregaci mezi bílým a černým obyvatelstvem, která byla nejvíce citelná ve čtvrti, kde žila Shirley. Bylo tak jasné, čím se bude po svém zvolení do Kongresu zabývat. Svou progresivitou a otevřeností si sice znepřátelila spoustu lidí, nebrala to ale jako překážku.

Volby do Kongresu vyhrála v roce 1968. Jak sama řekla, nebylo to vítězství, ale začátek. Vzhledem k tomu, že byla první zvolenou Afroameričankou, značilo to, že ve Státech ještě nepanuje svoboda, ale je to alespoň dlouho očekávaný začátek změn, který ji neskutečně nakopl do další práce.

Kandidatura na prezidentku

Jako kongresmanka prosadila sociální programy na školní obědy a potravinové lístky. Spoluzaložila také klub Congressional Black Caucus a National Women's Political Caucus. Ve své kanceláři zaměstnávala jen ženy. Polovina z nich byly Afroameričanky. Prošla také Výborem pro zemědělství, kde se ohřála jen krátce. Kvůli veřejné kritice ji přesunuli do Výboru pro veterány. Stážista Robert Gottlieb, který prošel její kanceláří, vzpomínal, že byla neústupná.

V lednu 1972 oznámila kandidaturu na prezidentku USA, a to za Demokratickou stranu. "Tehdy ale lidem připadalo zvolit ženu za prezidentku, jako by ten úřad dávali nějakému Marťanovi," svěřil se Gottlieb. "Navíc mnohým vadila barva její pleti." Kromě toho byl jejím soupeřem Richarsd Nixon, jenž usiloval o znovuzvolení. Na sjezdu strany tak získala pouze deset procent hlasů, což nestačilo na to, aby se její jméno objevilo na volebním lístku.

Odkaz Shirley Chisholm

Neúspěch ji na kolena nesrazil. V Kongresu vydržela až do roku 1983. Dále se věnovala pedagogické činnosti, rovněž spoluzaložila Národní politický kongres černých žen. Poslední roky života strávila na Floridě.

"Chci, aby si mne lidé pamatovali jako ženu, která se odvážila být katalyzátorem změn," pronesla před smrtí. Zemřela v roce 2005. Do roku 2020, čili více než po padesáti letech od jejího zvolení do Kongresu, zde sloužilo dalších 47 Afroameričanek. Jednou z nich je i poslankyně Ayanna Pressley, která se stala první černošskou kongresmankou v Massachusetts. Nyní sedí v bývalé Shirleyině kanceláři v Longworth House Office Building. Cítí se s ní být duševně spojená, což jí dává odvahu k prosazování zákonů. Nikdy také nezapomene na lidi, kteří ji tam dostali.

Shirley Chisholm byla in memoriam udělena Prezidentská medaile svobody, která patří mezi nejvyšší civilní vyznamenání Spojených států. Uděluje se za záslužnou práci v oblasti bezpečnostních a národních zájmech Ameriky, světového míru, kulturních či jiných významných veřejných či soukromých snahách.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Shirley Chisholm
Allthatsinteresting.com: Unbought And Unbossed - The Trailblazing Presidential Campaign Of Shirley Chisholm

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články