Ošklivé? Luxusní! Ikonické tenisky rapperů i vyznavačů hip hopu hýbou hudebním i módním světem

Ošklivé? Luxusní! Ikonické tenisky rapperů i vyznavačů hip hopu hýbou hudebním i módním světem
Zdroj: Oficiální materiály prodejce
Legendární model Riple S v provedení multicolor. (Balenciaga, 20 690 Kč)Balenciaga Triple S Trainers, 21 690 Kč.Ikonický model Triple S v decentním barevném provedení. (21 390 Kč)Model 3XL Trainers svým vzhledem evokuje pocit, že už je několik sezon úspěšně nosíte. (24 620 Kč)+ 11 fotek+ 12 fotek

Provokativní, nepřehlédnutelná, v současnosti bezmezně milovaná generací Z stejně jako staršími ročníky a především světoznámým hvězdami napříč popkulturou. A to včetně momentálně nejvýrazněji se prosazujícího stylu – rapu. To je značka Balenciaga, které jedni nemohou (především kvůli ikonickým chunky shoes) přijít na jméno, druzí ji naopak bezmezně milují. Do jakého klubu se řadíte vy?

Jana Elfmarková
Jana Elfmarková 19. 10. 2023 05:00

Kdoví, zda by Cristóbal Balenciaga, španělský módní vizionář a zakladatel stejnojmenné značky, která vznikla v roce 1919, tedy více než před sto lety, se současným vývojem svého díla souhlasil. V roce 2015 totiž ikonický label proměnil svým novátorským způsobem ve fenomén plný kontroverzí a věčné provokace jeho nový šéfdesignér, gruzínský návrhář Demna Gvasalia.

A že si tehdy proslulou značku převzal z rukou nejpovolanějších – předcházela mu taková jména jako Nicolas Ghesquière či Alexander Wang. Už tehdy se písmeno B začalo na hip hopové scéně druhé dekády 21. století pomalu skloňovat, masivní vpád mezi rappery ale na sebe nenechal dlouho čekat.

Balenciaga: Od symbolu elegance mezi rappery

Ve své zlaté éře v polovině minulého století byla značka Balenciaga především symbolem elegance a nadčasovosti, která kráčela rozvíjejícím se světem módy velmi úspěšně vpřed ruku v ruce s novátorskými přístupy a akcentem na moderní vzhled. V tom si se současným stylem rozhodně nepřehlédnutelných kolekcí španělského módního domu původní módní vize Balenciagy v ničem nezadá. Přecejen ale aktuální kolekce rok co rok vstupují hlouběji na pole extravagance a extrémnějších kreací. O přízeň svých fanoušků přesto značka nemá nouzi, naopak, její jinakost a provokativní charakter počty zarytých milovníků stále významně navyšují.

Nedlouho po nástupu streetstylu nakloněného kreativního Gruzínce do Balenciagy se v šatníku úspěšných hudebních performerů začal objevovat jeden luxusní kousek s B za druhým. Značka se tak svým způsobem stala kontrolkou úspěšnosti jednotlivých umělců. Nosit Balenciagu – to už v těchto kruzích něco znamená. Synonymum pro luxus, nezaměnitelný módní label Balenciaga, se tak dnes skloňuje i v hitech současné české rapperské scény.

Statistikám navzdory

Přestože oproti začátku loňského roku, kdy kralovala žebříčku nejprogresivnějších luxusních módních ikon světa, si mírně pohoršila a z pomyslného trůnu ji v současnosti sesadila značka Miu Miu, řady jejích příznivců jistě tato informace příliš neovlivnila. Balenciaga dál patří k nemnoha luxusním módním domům skloňovaným v řadě hitů současné rapové a hip hopové scény. A nejen tam, svědčí o tom bezpočet kolaborací, propojení s běžně dostupnými značkami, kterým ve spřízněných kolekcích (Adidas, Crocs) dodává luxusní dotek dostupný, s dostatečným přimhouřením očí, takřka všem.

Balenciagy na tvoje nohy!

Jen v roce 2018 se jméno Balenciaga objevilo ve více než 200 skladbách. A zmínky nechybí ani v písních na české scéně (např. Ektor, Emoce na emoce). Obout model Triple S a patřičně na to upozornit zkrátka patří k současné (nejen) hudební kultuře. Luxus sice neztrácí punc nedostupnosti, přesto ale z výšin haute couture pomalu míří mezi “neobyčejné” smrtelníky.

Oslovil vás některý z ikonických kousků značky, která zaplavuje šatníky tvůrců i příznivců rapu a hip hopu? A který byste si s nadšením pořídili také? Řečeno ústy rappera Ektora: “Balenciagy (i) na tvoje nohy!“ Prohlédněte si je v přiložené fotogalerii.

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Související články

Další články