Plachá účetní Sara Jane Moore: Mohla se stát první úspěšnou atentátnicí na prezidenta USA, místo toho si odseděla 32 let

Sara Jane Moore
Zdroj: Profimedia

Byla jednou z pouhých dvou žen, které se kdy pokusily o atentát na amerického prezidenta. Sara Jane Moore si stejně jako její předchůdkyně Lynette “Squeaky” Fromme vybrala roku 1975 za cíl Geralda Forda a stejně jako ona neuspěla. Strávila za to ve vězení dlouhých 32 let. O motivu jejího hrůzného aktu se dlouho jen spekulovalo.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 01. 11. 2024 11:00

Psalo se 5. září 1975, když prezident Ford poprvé jen o vlásek unikl smrti. Toho dne k němu během návštěvy v Sacramentu přistoupila Fromme a namířila na něj pistoli. Za několik vteřin už ale ležela na zemi pod agenty tajné služby a zmohla se jen na udivené konstatování: "Nevystřelila! Nemůžu tomu uvěřit!" O 17 dní později se ji pokusila napodobit Moore. Ta sice vystřelila, cíl ale minula.

Pokus Sary Jane Moore o atentát na prezidenta Forda

Když prezident Ford vyšel z hotelu St. Francis v San Francisku, Sara Jane se mu pověsila na paty. V uctivé vzdálenosti samozřejmě, vzhledem k jeho bodyguardům. Ve chvíli, kdy vystřelila, popadl ji za pistoli náhodný kolemjdoucí. Kulka tak cíl obloukem minula a odrazila se od zdi za prezidentem. To ho vylekalo, takže instinktivně ucukl. Agenti na nic nečekali a vtáhli ho do limuzíny. Druhý pokus o atentát přežil, ale málem ho umačkali osobní strážci, kteří ho v autě zalehli. "Je to opancéřované auto," lapal po dechu. "Slezte ze mě."

Zatímco prezident ujížděl do bezpečí, před hotelem zavládl chaos. Náboj, který se odrazil od zdi, zasáhl taxikáře. Atentátnice ale neunikla. Policii ji předal týž muž, který jí strhl zbraň: veterán z Vietnamu a námořnictva Oliver Sipple. Když se jí ptali na motiv, nebyla schopna odpovědět.

Život Sary Jane Moore před atentátem

Pětačtyřicetiletá matka a účetní rozhodně nezapadala do profilu typického atentátníka. Byla pětkrát vdaná, včetně lékaře a hollywoodského manažera.

Vyrůstala v Západní Virginii a odmala se chtěla věnovat herectví. V 70. letech ale začala trávit čas s vyznavači levice, ale stala se také informátorkou vládní FBI. měla se infiltrovat do radikálních spolků. Čtyři měsíce před střelbou s ní ale přerušili kontakt, a Moore tak nabyla dojmu, že jí začali usilovat o život. A hodlala se bránit. "Jestli se mě vláda rozhodla zlikvidovat, pak musím udělat něco radikálního," uvedla v rozhovoru z roku 1982.

Soudní proces se Sarou Jane Moore

Během soudního procesu svého činu nelitovala. Považovala to za adekvátní demonstraci frustrace a hněvu. Vadilo jí jen, že si tím zkazila zbytek života. Když vytáhla zbraň na Forda, myslela si, že tím zastaví perzekuci levičáků, kterou prý vláda plánovala. Ráno onoho dne se Moore marně snažila spojit s agenty Fordovy tajné služby. Za to ji navštívili policisté, kteří jí také zabavili zbraň. Jenže ona si vzápětí koupila novou.

I když jí právní zástupce radil opak, přiznala se. Dostala doživotí. Ve vězení pak začala tvrdit, že ji ke koupi nového revolveru přiměl Fordův agent, který s ní dokonce zašel k překupníkovi. Také řekla, že ji vydírala sanfranciská policie. A co Fromme? Inspirovala ji k atentátu i ona? Právě naopak. Moore byla rozhodnutá to zabalit. Myslela si, že po prvním atentátu bude mít Ford neprůstřelnou ochranu. Realita však byla jiná.

Po odpykání 32 let požádala Moore o podmínečné propuštění. Soud jí vyhověl. O dva roky později se dostala na svobodu i Fromme. Toho se ale Ford již nedožil. Až tehdy Moore prozradila svůj motiv. Příčinou měla být válka ve Vietnamu a celková situace v zemi. Myslela si, že to změní jen násilná revoluce. Tentýž názor měla zřejmě i Fromme. Obě naštěstí selhaly.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Sara Jane Moore
Allthatsinteresting.com: The Shocking Story Of Sara Jane Moore, The Woman Who Tried To Assassinate President Gerald Ford

Bára Basiková o komplikovaném vztahu s matkou: Odpustila jsem jí až u rakve

Bára Basiková o komplikovaném vztahu s matkou: Odpustila jsem jí až u rakve

Související články

Další články