Pohřeb princezny Diany: Svou smrt předpovídala již dva roky dopředu. O její život měl usilovat Charles

Princezna Diana
Zdroj: Profimedia
Pohřeb princezny Diany sledovalo před 2,5 miliardy lidí po celém světě. V průvodu hned za rakví šli (zleva): princ Philip, princ William, Earl Spencer (bratr Diany), princ Harry a princ Charles. Elton John na pohřbu princezny Diany zpíval speciální verzi písně Candle in the Wind s podtitulem Goodbye England’s Rose.Královna Alžběta II a královna matka na pohřbu princezny Diany. + 2 fotky+ 3 fotky

Mělo to být poslední rozloučení v úzkém rodinném kruhu, tlak veřejnosti byl ale silnější. Lid se chtěl s oblíbenou princeznou Dianou rozloučit ve velkém stylu. A tak se 6. září 1997 konal v Londýně okázalý pohřeb, kterého se zúčastnily přes tři miliony lidí. Věděli jste ale, že Diana tušila, že se bude muset se svou rodinou brzy a nedobrovolně rozloučit?

Kamil Šivák
Kamil Šivák04. 09. 2023 16:00

Diana, princezna z Walesu, byla první manželkou současného britského krále Karla III. a matkou jeho dvou synů. Po rozvodu se začala angažovat v charitativní činnosti, a to zejména v boji proti AIDS a pozemním minám.

Děsivá předpověď smrti

V roce 1995, tedy dva roky před její tragickou smrtí, se měla princezna Diana sejít se svým právním poradcem Victorem Mishconem a tehdejší osobní sekretářkou a sdělit jim, že jeden nejmenovaný zdroj jí prozradil, že do dubna 1996 má přijít o život, že se jí chtějí zbavit. Má k tomu dojít prostřednictvím autonehody, kde se těžce zraní anebo rovnou zemře.

Jak již víme, k vážné autonehodě došlo v roce 1997. Mishcon přesto písemný záznam z jejich schůzky předal důstojníkům Metropolitní policie, kteří ho uzavřeli do trezoru. K francouzským vyšetřovatelům se tato zásadní zpráva dostala až o šest let později. William a Harry se o této temné předpovědi dozvěděli dokonce až za deset let, a to od jejího komorníka Paula Burrella. Ten měl vlastnit zase dopis, jenž Diana napsala v říjnu roku 1996, dva měsíce po rozvodu s Charlesem. Vyjádřila v něm obavy, že její bývalý muž ji chce nechat zavraždit. Tato konspirační teorie ale nebyla nikdy potvrzena.

Harry a William jako živé štíty

Po Dianině smrti obliba Charlese klesala rapidně dolů. Organizátoři pohřbu si tak lámali hlavu nad tím, jak jejímu bývalému manželovi, který půjde ve smutečním procesí za její rakví, zajistit bezpečnost před případným atentátem. A tak je napadla poměrně kontroverzní myšlenka. Rozhodli se před něho postavit Williama A Harryho. Měli plnit funkci živých štítů. Do nich by asi nikdo nestřílel.

Jenomže to byla na tehdy dva dospívající kluky hodně velká zkouška toho, co vydrží. Harry později poznamenal, že takovému psychickému nátlaku by nemělo být vystaveno žádné dítě. Ze všech stran se ozývaly kondolence, což jim donekonečna připomínalo, že přišli o svou matku. Navíc museli zachovat dekorum, nebylo vhodné, aby se před celým národem sesypali. A nejen před ním...

Velmi sledovaná událost

Ráno, v den pohřbu, lemovaly ulice Londýna neuvěřitelné tři miliony lidí. Dalších jednatřicet milionů Angličanů sledovalo smuteční obřad v televizním přímém přenosu. Šlo o nejsledovanější přenos v britské historii. A to není vše. Po celém světě tuto smutnou událost sledovaly dvě a půl miliardy lidí. Takže to bylo druhé NEJ – jedna z největších událostí v historii televizního vysílání. Není tak divu, že Dianini synové byli jako pod drobnohledem.

Pohřbu se také zúčastnily známé osobnosti. Do lavic Westminsterského opatství usedla kupříkladu Hilary Clinton, Tom Hanks, Steven Spielberg, George Michael, Elton John, Mariah Carey, Luciano Pavarotti či Tom Cruise. Se smuteční řečí také vystoupil Dianin mladší bratr Charles, který hlavně vyčinil tisku, že jeho sestru pronásledoval na každém kroku: "Dívka, jenž se jmenovala po starověké bohyni lovu, byla nakonec nejlovenější osobou současnosti."

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Princezna Diana
Deník.cz: Děsivá předtucha Diany: Temný vzkaz získali vyšetřovatelé až roky po její smrti
Zoom.iprima.cz: Pohřeb princezny Diany: William a Harry posloužili Charlesovi jako živé štíty

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Související články

Další články