Speciál: Průvodce kvalitouSpeciál: Hubněte s námiTestování

Jak bojovat s prokrastinací: Vypněte televizi a stanovte si režim

Jak bojovat s prokrastinací: Vypněte televizi a stanovte si režim
Zdroj: Profimedia.cz
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Prokrastinace je stále ještě pro spoustu lidí cizí slovo, ale bojuje s ní opravdu každý. Znamená to až chorobné odkládání povinností na později, které před sebou pak hrnete jako buldozer. Jak s ní bojovat?

Veronika Hándlová 28. dubna 2018

Každý občas odkládáme nepříjemné úkoly na později a vůbec to nemusí znamenat, že jsme líní. Jedná se o prokrastinaci. Lidově řečeno se jedná o syndrom kutálejícího se exkrementu (v lidové hantýrce je místo exkrementu použito mnohem sprostší slovo).

Lenost vs. prokrastinace

Rozdíl mezi leností a prokrastinací je v tom, že líný člověk opravdu nedělá nic. Leží na gauči a kouká do mobilu nebo na televizi. Veškeré povinnosti jdou stranou.

Člověk, který trpí prokrastinací, si je nepříjemného úkolu velice vědom. Jen ho odkládá, co to jde. Místo toho jde raději dělat úplně jinou práci, například uklízet. Prokrastinátor moc dobře ví, že něco dělá špatně a má černé svědomí, ale nemůže si pomoci.

Není dobré nechávat vše na poslední chvíli

Prokrastinátoři své chorobné chování omlouvají tím, že pod tlakem a ve stresu se jim lépe pracuje. To je ale jen výmluva. Práce ve stresu je velice neefektivní, vyskytuje se v ní hodně chyb a není tolik kvalitní.

Nejste líná, jste prudce inteligentní! Vědci přišli s překvapivým zjištěním
Mohlo by Vás zajímat:

Nejste líná, jste prudce inteligentní! Vědci přišli s překvapivým zjištěním

Ještě se kouknu na jeden díl a jdu na to

Toto znají především studenti. Máte před velice důležitou zkouškou, na kterou se fakt musíte připravit. Místo toho koukáte na seriál a nadáváte si, že byste se vlastně měli učit, a ne čučet na Game of Thrones. V těchto situacích hodně dochází k typickému: Poslední díl a jdu se učit. Nikdy to nedělejte. Učit se nepůjdete.

Jak s prokrastinací bojovat?

S tímto zlozvykem je těžké bojovat, protože bojujete především sami se sebou. Je dobré zapracovat na vlastní vůli a osvojit si různé návyky. Když například píšete nudnou seminární práci, stanovte si, že každý den napíšete dvě strany, a toho se držte. Když to budete dodržovat delší dobu, stane se z toho návyk.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články