Jak být produktivní, když nemáte motivaci?

Dobrá zpráva: překonat nechuť k práci lze i bez biče.
Zdroj: Inc.com

Seminární práce. Prezentace. Marketingový plán. Jsou věci, které v životě musíme dělat i přesto, že nás nebaví. Jenže jak se přemoct a pustit se do plnění povinností, když chybí motivace? Neřešitelný problém? Naštěstí to jenom tak vypadá. S těmito 4 triky budete produktivnější i bez biče za zády.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová02. 05. 2016 11:39

1. Změňte prostředí

Máte před sebou práci, které se nevyhnete. Pustit se do ní ale stojí příliš mnoho přemáhání. Nemáte motivaci. S tím jde ruku v ruce ospalost a nechuť. A i když se odhodláte práci zvládnout, ubývá hlemýždím tempem. Není divu – netlačí vás čas ani šéf. Všechno jde pomalu, efektivita se snižuje a únava nastupuje... Jak z toho začarovaného kruhu ven?

cf768020f226b4248f591ab6502

bb06a076c61bacdf2904572533471c

Už jen změna prostředí dokáže člověka nabudit. I kdybyste se měli jen projet výtahem do nejnižšího patra a zase zpět, osvěžíte tělo a mysl s ním. V ideální případě se přesuňte na jiné místo i s prací, a to mezi lidi. Odoláte pokušení lehnout si na stůl nebo procházet Facebook.

2. Zacvičte si

Při cvičení se mozek těší přílivu kyslíku, myšlenky na spánek tak vytěsní. Zapojením svalů navíc probudíte energii, která vám vydrží i hodiny poté! A pokud vás tlačí čas, zkuste alternativu – projděte se svižnou chůzí kolem budovy. I blesková procházka přivolá kreativitu a nadšení zpět.

3. Rozdělte si práci na části

Filmnotes.net

Čeká vás den nabitý povinnostmi a jste z toho na prášky, i když ještě nezačal. Zbytečně! Sepište si úkoly dne na papír (tzv. „to-do list“) a poznamenejte si k nim přibližnou dobu, kterou vám zabere jejich řešení. Každý splněný úkol škrtněte. Přeškrtané povinnosti vám dodají pocit úlevy. A energii do plnění dalších položek.

A co s úkoly, které zaberou několik hodin až dny? Rozdělte je do menších částí a věnujte se jim postupně. Do seznamu povinností pak zaznamenejte tyto části namísto jednoho velkého úkolu. Uvidíte, jak bude práce odsýpat!

4. Měřte si čas

Asi to znáte – když vám do práce vpadne příjemná činnost (divadlo apod.) nebo akce, na kterou musíte dorazit včas, zvládnete ji rychleji. Může za to „hodný“ stres, který nás bičuje k lepším výsledkům.

Dejte si na každý úkol limit a stopujte si ho. Až čas vyprší, ohlédněte se zpět a užijte si ten pohled na to, jaký pokrok jste udělali! Chvilku si odpočiňte a vrhněte se do další části. 

Porazit ospalost po ránu? Jde to! Pronikněte do tajů produktivního rána:

Zdroj: Career Girl Daily

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Související články

Další články