Fit a krásnátestovánísoutěže

Když děti mají děti… Jak jednat v situaci, když vám otěhotní nezletilá dcera?

+ 2 fotky+ 3 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Nezletilých matek údajně ubývá, ale pořád mezi námi jsou. Buď otěhotní při náhodné známosti nebo se zkrátka zamilují a svolí. Je známo, že ženy se často nechávají ovládat svými city. Jak postupovat v situaci, když vám vaše patnáctiletá dcera oznámí, že je těhotná?

Barbara Lorenzová 12. března 2018

Nutno podotknout fakt, že nezletilé matky se často objevují v sociálně slabých rodinách. Těžko říct, proč se tak děje. Možná je to nedostatečnou informovaností. Když vám vaše nezletilá dcera oznámí, že je těhotná, je potřeba začít jednat. Řešení máte čtyři. Můžete se stát poručníkem narozeného dítěte a mít za něj plnou zodpovědnost stejně jako za vaši dceru. Lze to ale i vyřešit tak, že mladistvá dívka půjde do sociálního zařízení, kde bude žít, dokud nedosáhne plnoletosti. Miminko ale může dát i k adopci. Posledním řešením je potrat.

O interrupci rozhodujete vy, jakožto zákonný zástupce, do 16 let věku vašeho dítěte. Pokud se pro něj rozhodnete, není příjemné, že to na vaší dceři může zanechat psychické následky. V některých případech ale není zbytí. Do interrupce ji rozhodně nenuťte. Pokud si bude chtít dítě nechat, snažte se jí pochopit.

Jak zvládnout výchovu dítěte, když jste na něj sama. Nebojte se požádat o pomoc
Mohlo by Vás zajímat:

Jak zvládnout výchovu dítěte, když jste na něj sama. Nebojte se požádat o pomoc

Za předpokladu, že má vaše dcera i přes mladý věk stálého přítele, není to tak katastrofický scénář. Naopak, zkuste k tomu přistoupit jinak, než vaše dcera čeká a buďte hřejivou náručí i pomocnou rukou. Nabídněte, že budete s vnoučkem či vnučkou pomáhat. V budoucnu za to budete jistě oceněna.

Člověk má v sobě zakódovanou péči o mládě, která se projevuje už kolem deseti let. Třeba když si dítě hraje s panenkami. Péči o novorozeně by tedy měla zvládnout. Mnohdy jí to ale nedovolí duševní stránka, která je u některých nezletilých matek nedovyvinutá. To se ale týká spíše případů, kdy je dívce patnáct nebo dokonce čtrnáct. V sedmnácti je s pevným rodinným zázemím výchova zvládnutelná.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu