Speciál: Průvodce kvalitouSpeciál: Hubněte s námiTestování

Nenechte sebou manipulovat. Váš názor má váhu!

+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

S manipulátorem se lze setkat téměř v každé práci. Je ale potřeba se mu umět bránit. Taktiky lidí s nekalými úmysly jsou většinou účinné. Pokud se vůči nim naučíte být imunní či se dokonce slovně bránit, tím lépe pro vás.

Barbara Lorenzová 26. února 2018

Nekalé praktiky manipulátorů se dají celkem snadno odhalit. Pokud jste ale naivka, bude vám to trvat déle. S lidmi, kteří to s vámi nemyslí úplně dobře a chtějí po vás hodně muziky za málo peněz, což bude hrát do karet hlavně jim samotným, není příjemné jednat. A hlavně, žádné jednání si totiž nezaslouží.

Pokud cítíte, že si na vás manipulátor brousí zoubky, je nutné učinit tomu přítrž a nastavit jasná pravidla. Jedna z nejdůležitějších věcí, když cítíme třeba jen nepatrnou manipulaci, je asertivita. V základě sice není považována za kladnou vlastnost, ale někdy je zkrátka na místě.

Zároveň je ale podstatné, když stojíme tváří v tvář manipulátorovi, se usmívat, nebýt nervózní a jednat přirozeně vlídně. I to ho může odzbrojit, jelikož je zvyklý, že se ho obvykle lidí bojí a ustupují mu.

Mohlo by Vás zajímat:

Nenechte sebou manipulovat. Váš názor má váhu!

Zvýšeným tónem hlasu i výraznou gestikulací dáte též najevo, že jste silnější. Podstatné je i umět říct ne, vzhledem k tomu, že po vás obvykle ve prospěch vlastních cílů manipulátor něco chce. Stůjte si za svým názorem hlava nehlava a rozhodně hned ke všemu nesvolte.

S manipulací v práci se setká až 45% lidí. Bránit se ale umí jen polovina. I proto je potřeba se držet předchozích řádků a nikdy nedat přednost strachu. Ten nic nevyřeší.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články