Antidepresiva mohou zvýšit riziko sebevraždy. Farmaceutické firmy mlží příčiny úmrtí, odhalil přezkum

Léky proti depresi zvyšují riziko sebevraždy dvojnásobně.
Zdroj: LenoxandParker.com

Antidepresivum je lék, který zmírňuje příznaky klinické deprese – to říká oficiální definice. Podle jednoho z největších přezkumů vůbec ale ve skutečnosti může zvýšit riziko sebevraždy. Studie zároveň usvědčuje farmaceutické firmy, že nesprávně informují pacienty o vedlejších účincích.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 23. 02. 2018 11:57

Kolosální výzkum uspořádalo Nordic Cochrane Centre a zanalyzoval jej University College London (UCL). Obě instituce přezkoumaly účinky nejužívanějších antidepresiv na 18 tisících lidí prostřednictvím 70 studií.

Zjištění překvapí zřejmě všechny uživatele antidepresiv a v případě mladistvých i jejich rodiče – tyto léky zdvojnásobují riziko sebevraždy a agresivního chování u lidí mladších 18 let.

Koho ale zřejmě nezaskočí, jsou farmaceutické společnosti. Nordic Cochrane Centre porovnalo závěry klinických testů se skutečnými prohlášeními uživatelů. Zjistilo, že medicínské firmy pravidelně nesprávně ohlašovaly úmrtí a sebevraždy u lidí, kteří brali antidepresiva, aby upřednostnily své produkty.

Přestože podobné projevy nebyly zaznamenány u dospělých, autoři studií říkají, že nepravdivé informování o výsledcích klinických testů by mohlo vést k „vážnému podhodnocení škod“.

„Antidepresiva nefungují u dětí, to je celkem zřejmé. V náhodných studiích děti tvrdily, že na ně neúčinkují, ale zvyšují riziko sebevraždy,“ řekl profesor Peter Gøtzsche, vedoucí Nordic Cochrane Center.

Npr.org

Neúcta k lidským životům

Studie se zaměřily na pět nejužívanějších léků na deprese ve Velké Británii: duloxetin, fluoxetin (známý také jako Prozac), paroxetin, sertralin a venlafaxin. Poté University College London zanalyzovala informace podávané pacientům farmaceutickými firmami a závěry klinických testů.

Čtyři úmrtí byla chybně vysvětlena nejmenovanou medicínskou společností. Ta prohlásila, že k nim došlo poté, co testování přestalo.

Jeden pacient se neočekávaně uškrtil po konzumaci venlafaxinu. Protože ale zemřel pět dní poté, do výsledků jej výzkumníci nezahrnuli.

Více než polovina pokusů o sebevraždu a myšlenek na ni byla chybně zaznamenána jako emocionální nestabilita nebo zhoršení deprese. Například v závěrech farmaceutické společnosti Eli Lilly chyběla informace o pokusu o sebevraždu v devadesáti procentech případů.

Experti označili nesprávné ohlašování výsledků jako „hluboce znepokojující“. „Co jsem si vzal z tohoto kolosálního špatného informování o sebevraždách, je, že SSRI [novější skupina antidepresiv] pravděpodobně zvýšila sebevraždy v každém věku,“ dodal Gøtzsche. „Je to absolutně strašné, že [farmaceutické firmy] mají takovou neúctu k lidským životům.“

Cvičení namísto antidepresiv

Zástupci lékárenských společností se však brání: „Žádný regulační orgán neprohlásil, že [Eli] Lilly zadržovala nebo nepřípustným způsobem odhalovala jakákoliv data spojená s těmito léky. Jednoduše řečeno, naším cílem je zlepšit lidem na celém světě život. [Eli] Lilly se zavázala k šíření výsledků svých klinických studií a k dodání těchto informací lidem, kteří to potřebují,“ uvedl mluvčí společnosti Eli Lilly.

V Británii se každoročně předepíše na 53 milionů antidepresiv čtyřem milionům Britů. Do konce ledna tohoto roku se vyšetřovalo 35 úmrtí spojených s užíváním antidepresiv. Za loňský rok to bylo 450 případů.

Autoři studie dospěli k závěru, že by dětem mělo být nabídnuto cvičení a psychoterapie namísto antidepresiv, protože negativní účinky zřejmě převažují nad pozitivními.

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články