Mrcha, nebo klam? Vědci přišli na to, proč někteří lidé vypadají povýšeně s neutrálním výrazem

Byť se herečka Kristen Stewart tváří normálně, může vyzařovat opovržení. Vědci zjistili, co za tím vězí.
Zdroj: CBSNews.com

Nemůžete přijít na chuť kolegyni, protože se neustále tváří, že vším pohrdá? Možná jen spadá do skupiny lidí s tzv. klidným výrazem mrchy (Resting Bitch Face). Tento jev zkoumali výzkumníci Jason Rogers a Abbe Macbeth. Chtěli zjistit, proč mají někteří lidé ve tváři opovržení, i když necítí žádnou emoci.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 22. 02. 2018 18:52

Abyste lépe porozuměli, o čem je řeč, připojujeme hned na začátku několik příkladů celebrit, pro které je tento výraz typický: herečky Kristen Stewart a Anna Kendrick, modelka a návrhářka Victoria Beckham, rapper Kanye West. Podívejte se na fotografie níže – pokud vás něco na jejich výrazu irituje, bingo.

CBSNews.com/DesignTrend.com/Flavorwire.com/Bunte.de

Resting Bitch Face, volně přeloženo jako „klidný jedovatý výraz“ nebo „klidný výraz mrchy“, se rozhodli prozkoumat experti Jason Rogers a Abbe Macbeth. Chtěli zjistit, proč některé výrazy působí neutrálně a jiné nevysvětlitelně provokativně.

Spojili se s mezinárodní výzkumnou a inovativní firmou Noldus Information Technology, která disponuje čtečkou tváří zvanou FaceReader. Jedná se o sofistikovaný nástroj, který dokáže ke každému výrazu přiřadit konkrétní emoci.

Tento software mapuje 500 bodů na lidské tváři, zachycené kamerou či fotoaparátem. Ty pak zanalyzuje a výraz spáruje s jednou z osmi základních lidských emocích: štěstí, smutek, vztek, strach, překvapení, znechucení, opovržení a neutralita.

Aby výzkumníci měli z čeho vycházet, dali nejprve FaceReaderu posoudit sérii tváří s neutrálním výrazem. Přístroj je z 97 % vyhodnotil jako neutrální, zbývající tři procenta zahrnovaly nádechy smutku či překvapení.

Poté udělali totéž s fotografiemi celebrit s prokázaným „otráveným výrazem“. Byli mezi nimi již zmínění Kristen Stewart, Kanye West nebo královna Alžběta. Poměr emocí se změnil: u těchto obličejů vyhodnotil FaceReader 6 % emocí, tedy dvojnásobné množství v porovnání s první skupinou. Za tento skok byla zodpovědná jedna konkrétní emoce: opovržení.

Podle Rogerse tyto výsledky ovlivnily jemné signály ve tvářích, jako stažená polovina rtů či mírné šilhání. „Jedním ze znaků je i stažení kůže kolem očí a lehce zdvižené koutky úst – ale ne do úsměvu,“ dodala Macbeth.

NBCNews.com

„Něco v neutrálním výrazu vysílá opovržení, a to jak do softwaru, tak směrem k nám,“ pokračuje. To může svádět ke srovnávání FaceReaderu s lidským mozkem v oblasti vnímání a interpretace lidských emocí. V něčem se přístupy ale přece jen liší.

Zatímco je FaceReader imunní vůči genderové předpojatosti, lidský mozek nikoliv. Výsledky, které vygenerovalo zařízení, tak popřely zdání, že se „neutrální pohrdavé výrazy“ týkají častěji žen než mužů.

„[Usmívání] je něco, co se očekává víc od žen než od mužů, a existuje hodně neoficiálních článků a vědecké literatury na toto téma. Takže RBF se nutně nevyskytuje více u žen, jen si toho u nich víc všímáme, protože je na ně vyvíjen větší tlak, aby byly šťastné a usměvavé a držely krok s ostatními,“ vysvětlila Macbeth.

Zajímá vás, jestli se v očích veřejnosti tváříte povýšeně, nebo neutrálně? Zašlete fotografii vašeho co možná nejvíce neutrálního výrazu na adresu jason@noldus.com. FaceReader přečte váš výraz a vyhodnotí, zda to máte, či nemáte v mezilidské komunikaci těžší než ostatní.

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články