Už víme, proč prokrastinujeme. Výzkum potvrdil, že více času na koníčky nás dělá šťastnější

To, že se věnujeme našim koníčkům namísto práce, není hanba. Spíš to nasvědčuje tomu, že nás to v práci nebaví.
Zdroj: HuffingtonPost.com

Tato studie je ráznou odpovědí na to, proč tak často prokrastinujeme. Výzkumníci podle závěrů publikovaných v online časopisu Social Psychological and Personality Science potvrdili, že častější provozování koníčků vede k větší životní spokojenosti. Dokonce i za cenu nižšího příjmu.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 10. 02. 2018 20:53

Výzkumu, postaveném na šesti studiích, se účastnilo 4 600 lidí. Ti měli určit, kterou modelovou postavu by upřednostnili. Zda „hrabivou sociopatku“ Maggie, která by raději pracovala déle a vydělala si více peněz, nebo „hipísačku“ Tinu ochotnou pracovat méně za nižší měsíční mzdu. Druhý typ zazníval častěji.

IdeasWorld.org

„Ukazuje to, že lidé upřednostňují vlastní koníčky před vyděláváním peněz a že ujasnění priorit je spojeno s větším štěstím,“ uvedla vedoucí výzkumu Ashley Whillans, studentka doktorandského cyklu v oblasti sociální psychologie na Univerzitě Britské Kolumbie.

S časem takto nakládají především starší lidé – váží si ho více v porovnání s mladšími lidmi. „Jak lidé stárnou, chtějí více trávit čas smysluplnějším způsobem než jen vyděláváním peněz,“ dodala Whillans.

Telegraph.co.uk

Pro vypracování závěrů oslovili výzkumníci reprezentativní vzorek Američanů, studenty Univerzity Britské Kolumbie a dospělé návštěvníky muzea ve Vancouveru. Pokládali jim dotazy na jejich vztah k blahobytu. Studentů se například ptali, zda by raději bydleli v dražším bytě s menším počtem spolubydlících, či naopak. Měli si rovněž vybrat mezi absolventským programem vedoucím k zaměstnání s delší pracovní dobou a větší startovní mzdou, nebo opačnou variantou.

Pohlaví nebo aktuální měsíční příjem do výsledků šetření nezasáhly. Do výzkumu ale nebyli zahrnuti lidé na hranici chudoby, kteří by mohli upřednostnit peníze kvůli přežití.

Pokud se člověk chce více zaměřit na své koníčky a méně na vydělávání peněz, může to změnit, tvrdí Whillans. Pro začátek stačí jen o trochu snížit počet odpracovaných hodin. Třeba tak, že si dotyčný zaplatí někoho na neoblíbené domácí práce. I malé změny mohou způsobit velké rozdíly. „Mít více volného času je důležitější pro to, abyste se cítili šťastní, než mít více peněz,“ doplnila Whillans. 

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články