Poznejte temnou stránku 4 každodenních činností, které se mohou zvrhnout v nebezpečnou závislost

Když se touha po snědém opálení vymkne z rukou, rakovina si začne brousit zuby.
Zdroj: Pictures.4ever.eu

Když se řekne „závislost“, přijdou na mysl obvykle tři věci – alkohol, drogy a nikotin. Existují ale i jiné závislosti, co obvykle udeří, když to nejmíň čekáte. Protože nejsou vidět. Poznejte temnou stránku 4 každodenních činností, kterým se s největší pravděpodobností věnujete i vy.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 16. 08. 2016 12:57

1. Opalování

Cosmopolitan.com

Nemyslíme teď opalování po dobu několika letních dní. Ale chronickou touhu po celoroční snědé kůži. Existují případy, které při jemném zesvětlení pokožky upalují i v zimě do solária. Přitom zřejmě netuší, že trpí něčím, čemu se říká závislost.

Proč se tak chovají? Vodítko by tu bylo, říkají harvardští vědci. Při opalování se v těle probouzí endorfiny, hormony štěstí. Znamená to, že dotyční jedinci neprahnou jen po snědé kůži, ale i po radosti a povzbuzení. Opalování jim zkrátka zvedne náladu.

Na tom není nic špatného, dokud si neuvědomíme rakovinotvorný vliv UV paprsků. I kdyby se mu ale závislí vyhnuli, jejich nešvar se na tělo otiskne – bude vrásčitější, sušší a s tmavými flíčky. Kromě toho si častým sluněním mohou poškodit zrak.

2. Práce

Nypost.com

Pokud vám známý prozradí, že pracuje sedm dní v týdnu, nemusí to být jen důkaz o jeho vášni k vykonávanému zaměstnání. Vlastně vůbec ne. Může tím nevědomky odhalovat osobní traumata.

Ti, kteří pracují namísto dovolené nebo se prací snaží odvést pozornost od negativních emocí či stresu, nesou označení workoholici. Nejsou to ale všechny příznaky této závislosti.

Kromě toho, že se workoholikům často rozpadají rodiny, přestávají mít kontrolu i nad svým zdravím. Začnou se cítit unavení, mohou špatně spát a dopracují se k nadváze. Odsud už vede kratičký můstek k srdečním či oběhovým nemocem, jako je vysokých krevní tlak nebo infarkt.

3. Hromadění

Abcnews.com

Jsou věci, které prostě nechceme dát z ruky. Zvlášť ty, které pro nás mají symbolickou hodnotu nebo jsme je dostali od rodiny. Neznamená to, že jsme nemocní, ba závislí.

Někdy ale chybí krůček k tomu, aby krabice s artefakty praskly a předměty začaly zaplňovat i otevřené prostory. Ti, kteří toto dopustí, cítí záchvěv paniky při pomyšlení, že by měli o něco přijít. V tomto okamžiku se přirozená touha mění v závislost.

Pokoj plný věcí, v němž se nejde ani hnout, není zdravým prostředím pro život. Závislost na schraňování předmětů ale může zajít ještě dál. Jedinec začne sbírat věci zdarma a nacházet si další a další důvody, proč si to či ono pořídit.

Kvůli této závislosti mohou utrpět vztahy s partnerem a rodinou. Proto je nezbytné co nejrychleji vyhledat odbornou pomoc.

4. Lhaní

Geekandsundry.com

Dýchání či zvednutí hlasu při otázce je tak přirozené, že o tom ani nepřemýšlíte, viďte? Pro chorobné lháře jsou lži něčím podobným.

Ve skutečnosti si je ani neuvědomují. V opačném případě je ale mohou uspokojovat. A tak se jich pochopitelně nechtějí vzdát.

Tato mentální porucha ale může být nebezpečná, pokud ji nemocný zažene do krajností. Může se zaplést do vraždy nebo lhát s vidinou zisku peněz. Snese-li se na něj podezření ze lži, jeho vyšperkovaná realita se začne hroutit. To může vést k nebezpečnému jednání.

Je vám některá z uvedených závislostí povědomá? Znáte někoho, kdo se chová přesně tak, jak jsme popsali? Neváhejte a promluvte si s ním. A vyhledejte profesionální pomoc.

Zdroj: Lifehack

Na návštěvě u Zdeňka Podhůrského: Ze staré ruiny postavil dům, ve kterém jsou trámy z Karlových lázní z 11. století

Na návštěvě u Zdeňka Podhůrského: Ze staré ruiny postavil dům, ve kterém jsou trámy z Karlových lázní z 11. století

Související články

Další články