Řeč lásky je ztraceným klíčem k dlouholetému vztahu, říká vztahový terapeut

muž, žena
Zdroj: Freepik

Zatímco v oblasti lékařství se neustále objevují nové závěry i účinné preparáty proti nemocem, na lék proti nešťastné lásce stále marně čekáme. Tajemství úspěšných vztahů ale kontinuálně zkoumá řada vědců a odborníků. A jak se zdá, jeden z nich ho konečně rozlousknul.

Jana Jánská
Jana Jánská 22. 04. 2021 14:15

V knize The Five Love Languages předává vztahový terapeut Gary Chapman nejen zlomeným srdcím návod, jak vybudovat pevný, láskyplný vztah pomocí něčeho, čemu se říká "řeč lásky".

Neskrývejte city

Každý člověk zažívá a vyjadřuje lásku různým způsobem. Zahrnuje to například ujišťování o trvající náklonnosti, dárky od partnera, kvalitní trávení času nebo fyzické doteky. Tyto projevy lze pojmenovat rovněž jako jazyky nebo řeči lásky.

Průkopnická metoda Garyho Chapmana, která má zvýšit šance na dlouhotrvající vztah, spočívá právě ve způsobu, jakým s láskou nakládáme. Podle něj přežijí jen ty páry, v nichž si jednotlivci vyjadřují city žádoucím způsobem.

Vybírejte chytře

Příklad za všechny: Pokud se manželovo srdce zatetelí při pozvání na večeři, měly byste, drahé ženy, preferovat tento způsob projevu náklonnosti. Krátká budoucnost se naopak předpovídá vztahům, v nichž například muž zve ženu na výlety, přestože ji vždycky dojme hmotná pozornost.

Podle Chapmanovy publikace by se tak každý v zamilované dvojici měl zajímat o to, co jeho protějšku dělá největší radost. A tu a tam mu ji dopřát.

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Související články

Další články