Každý z nás máme nějaký zlozvyk. Občas si to ani sami neuvědomujeme. Zlozvyky přicházejí už v dětství a některých se v dospělosti zbavíme, jiné nám zůstanou po celý život. Kousání nehtů je velice častým a také špatným zlozvykem.
Původ zlozvyku hledejte v psychologii
Podle psychologů způsobuje kousání nehtů potlačování negativních emocí – agrese, strachu a nervozity. Nehty si kouše 40 % dětí a dospívajících.
Mnoho lidí si okusuje nehty, aniž by si to sami uvědomovali. O to víc je léčení tohoto zlozvyku těžší.
Upravené a neokousané nehty jsou naší vizitkou
Naše ruce jsou první, co každého zaujme. Když například sedíme u stolu a položíme si ruce na stůl, někomu podáváme ruku nebo když píšeme na mobilu či na počítači. Ohlodané ruce tedy na pohled nevypadají nijak krásně.

Jak vyčistit domácnost bez chemie? Pár babských rad, které jsou k tomu určené
Hygiena
Okusování nehtů je špatné i z hygienického hlediska. I při velmi pečlivém mytí se na rukou a pod nehty skrývá doslova zoo bakterií, které si svým kousáním přivádíte do organismu.
Jak se zbavit kousání nehtů?
Ze všeho nejdůležitější je vůle a motivace. Musíte se hlídat a sami chtít. V lékárnách se prodávají speciální olejíčky, které si na prsty namažete. Mají neuvěřitelně hnusnou chuť a od kousání by vás měly odradit. U někoho je zlozvyk tak moc silný, že zvládne překonat i to.
Zastřihujte si nehty a kůžičku kolem nehtů, aby vás to nesvádělo ke kousání. Jediná záděrka či malinko odtržený nehet a začnete kousat, aniž byste o tom sami věděli.
Ženám velice pomáhají gelové nehty. Jsou tvrdé a kousání vám nedovolí. Dobrý je i obyčejný lak na nehty.
S dětmi je to složitější. Těm gelové nehty není dobré dávat. Nezbývá než za potomkem neustále běhat a vyndávat mu prsty z pusy.