Tento experiment odhalil jeden z nejlepších triků na zlepšení nálady

dvě kamarádky, ženy, smích
Zdroj: Unsplash.com

Každý máme své osvědčené metody na zlepšení nálady, když se přihodí něco negativního. Někdo vyrazí do cukrárny na dort, jiný si koupí něco na sebe nebo si zasportuje. Podle výsledků nového výzkumu ale nic z toho není tak účinné jako dobrý skutek.

Jana Jánská
Jana Jánská 03. 07. 2017 16:29

Vyplývá to ze studie publikované v časopisu Emotion. Pomoc druhým či projevy laskavosti mohou zlepšit náladu a duševní pohodu celkově, řekla serveru The Huffington Post Katherine Nelson, hlavní autorka studie a profesorka psychologie na University of the South v Tennessee.

Dobrovolníci plnili úkoly

Experimentu se zúčastnilo 473 dobrovolníků. Ti byli rozděleni do čtyř skupin, přičemž každá z nich měla během šesti týdnů plnit různé úkoly: první z nich konala dobré skutky, které pomáhají světu, jako například sběr odpadků. Druhou pověřili vědci prokazováním laskavostí druhým. Museli například pozvat kamaráda na kávu nebo pomoct uvařit večeři.

Třetí parta se měla starat o svou spokojenost, a to prostřednictvím častějšího cvičení nebo jednodenní dovolené. Čtvrtá skupina sloužila jako kontrolní – nedělala nic zvláštního mimo obvyklý program, aby mohli experti změřit dopady aktivit zbylých třech skupin.

Ještě předtím ale účastníci pokusu vyplnili dotazník cílený na jejich duševní pohodu v oblasti psychiky, emocí a společenského života. Během experimentu rovněž jednou týdně zaznamenávali pozitivní a negativní emoce.

Dobré skutky fungují

Měly dobré skutky vliv na rozpoložení účastníků? Ano – první dvě skupiny po šestitýdenním výzkumu uvedly, že se cítí šťastnější nebo že pociťují zlepšení nálady. Skupina konající dobro pro sebe nevykazovala žádné pozitivní emoce nebo větší duševní pohodu.

„Dělání laskavostí dává lidem příležitost cítit výrazně pozitivnější emoce, jako radost, spokojenost a lásku,“ řekla Nelson. „Zažívali by při tom pozitivnější emoce, a měli tím pádem lepší psychologické zdraví, protože by zároveň pečovali o společenské vazby nebo by na sebe byli za dobrý skutek pyšní.“

Už dřívější studie prokázaly, že pomoc druhým nejenže blahodárně působí na psychiku, ale i na fyzické zdraví. Podle jedné z nich snižuje altruismus krevní tlak a stres.

Zdroj: The Huffington Post

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Související články

Další články