Vleče se s vámi únava na každém kroku? Pozorujte své tělo. A dejte si technologický „absťák“

Čistý vzduch, voda a jídlo jsou stavebními kameny energie. A nejen ty.
Zdroj: Brightmaps.com

Jako s břemenem na krku si připadají ti, které dennodenně sužuje únava. Vyčerpává je chůze na dopravní spoj, ba dokonce sezení i vstávání. Pokud je vám to povědomé, je načase s vámi zatřást – a setřást toho otravného parazita! Těchto 7 jednoduchých, zato ověřených způsobů s únavou nemilosrdně zatočí.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 02. 08. 2016 14:47

1. Schrupněte si

Rada nad zlato, viďte. Pokud ale máte možnost dát nožky nahoru a zavřít oči, udělejte to. Nabydete tak nejrychleji ztracenou energii. Doporučuje se takzvaný „šlofík“ na 20 až 60 minut. Nevyspávejte ale déle, jinak se přesunete do hlubší fáze spánku. A může se stát, že se na zvonění budíku neprobudíte.

2. Dejte si kávu

Kofein obsažený v kávě je dobrým obráncem, co se týče postupu chemické látky zvané adenosin. Právě ta tělu oznamuje, že je načase změnit vertikální polohu na horizontální. Kofein této chemikálii pochopitelně nedokáže bránit extra dlouho, funguje ale dobře, jako třeba staré dobré proplesknutí.

Tři šálky denně a dost – víc jich odborníci nedoporučují. Stejně jako konzumaci kávy po čtvrté odpolední. Tehdy by mohla narušit kvalitu spánku.

3. Pijte vodu

Ještě než zalejete kaštanově hnědý aromatický prášek vodou, přikápnete smetanu a přihodíte dvě kostky cukru, napijte se vody. Je to samozřejmě rozumnější varianta než káva, která odvodňuje. Rehydratace probouzí – tělo už nemusí vynakládat takovou energii na to, aby rozpumpovalo krev a dodalo potřebné živiny.

4. Doplňte vitaminy

Když zásoby vitaminů úpí nedostatkem, poznáte to snadno – chce se vám pořád spát. Zkontrolujte proto hladiny vitaminu B12, hořčíku a železa. Vitamin B12 najdete v sardinkách, lososu nebo jehněčím, hořčík ve špenátu, mandlích a řepě a železo v játrech, hovězím a měkkýších.

5. Jděte ven

„Ve vůni borovic a trávy se skrývá aromaterapie,“ prozradila televizní hvězdě Martě Stewart Doreen Sweeting, zakladatelka psychosomatického koučovacího centra. „V barvách skal, oblohy a květin se nachází chromaterapie a v ptačím zpěvu a šustění listí zase zvuková terapie.“

Sciencedaily.com

Podle ní je čistý vzduch, čistá voda a jídlo fyzickými stavebními kameny energie. Zní to téměř paradoxně, ale pobyt v přírodě nás na jednu stranu uklidňuje a uvolňuje a na druhou stranu posiluje.

6. Odložte zařízení

„V roce 2001 bylo zjištěno, že modré světelné paprsky namísto bílého světla potlačují tvorbu melatoninu,“ vysvětlil doktor Richard L. Hansler. Pokud používáte počítač nebo telefon často, může být právě tohle jedna z příčin dlouhodobé únavy.

Nechte technologie technologiemi pár hodin před spánkem. Dovolíte tak tělu vyrábět melatonin. Před usnutím ho v těle už budete mít dostatek pro hluboký spánek. Ráno se probudíte osvěžení – „to proto, že melatonin může proudit jen asi 11 hodin a skončí s tím v čase probuzení“, dodal Hansler.

Kromě toho mohou zařízení zvyšovat množství stresu a neklidu. Výkonnost poklesne a únava uvězní mozek do svých spárů.

7. Pozorujte své tělo

A to každou hodinu. Protáhněte zatuhnuté svaly a změňte pozici. „Dáte-li si tyto dvě minuty, zbavíte svaly napětí a přepnete tělo k příjmu energie,“ řekl doktor Holly Phillips, autor knihy The Exhaustion Breakthrough, serveru Refinery29. „Ve skutečnosti pocity pnutí a nepohodlí berou energii.“

Zdroj: Business Insider

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Související články

Další články