Vzpomínáte na ceny za socialismu? Kolik stálo pivo a kolik třeba chleba nebo elektronika?

16. srpna 2018
archiv Extra
archiv Extra

Pokud si myslíte, že jsme se měli za socialismu dobře, tak se podívejte na přehled, kolik tenkrát stály potraviny nebo spotřební zboží a kolik byste za tyto věci utratili dnes.

Pojďme se podívat, kolik stály podle Českého statistického úřadu různé komodity za socialismu a kolik byste za ně utratili dnes.

Hezky oblečení chceme chodit v každé době. Kolik stálo oblečení před rokem 1989? Například dámský plášť stál při tehdejším průměrném platu zhruba 1 200 Kčs, to odpovídá dnešním 8 344 korunám. A co pánové? Je libo svetr na zimu? Cena klasického svetru byla 188 Kčs, to se rovná současným 1 316 korunám. Pěkně drahá garderoba! Co myslíte?

Chcete nakoupit na nedělní oběd? Mléko, chleba a pivo pro manžela? Mléko jste mohli dříve pořídit levněji! Dříve stálo 2 Kčs, což je v přepočtu na dnešní peníze zhruba 14 Kč. Před rokem 1989 stál chleba 2 Kčs, to odpovídá nynějším třiceti korunám. Ta Šumava se tenkrát pěkně prodražila, nemyslíte?

Kolik stála tehdy elektronika? Barevná televize se objevila na pultech v roce 1982 a tehdy stála 4 410 Kčs. V dnešní době by vás v přepočtu vyšla na neuvěřitelných 79 840 Kč. Dámy, toužily jste po novém vysavači značky Eta? Za socialismu se dal pořídit za rovných 770 Kčs, tedy v přepočtu za současných 7 000 korun.