Slavná fotka, ze které mrazí: Kevin Berthia se chystal skočit z mostu Golden Gate, zachránil ho rozhovor s policistou

Slavná fotka, ze které mrazí: Kevin Berthia se chystal skočit z mostu Golden Gate, zachránil ho rozhovor s policistou
Zdroj: Pixabay

Kevin Berthia přišel o kariéru i vztah. Pod vlivem těžké deprese se tak 11. března 2005 rozhodl ukončit svůj život skokem z mostu Golden Gate. O sebevraždu se pokusil již dříve. Tentokrát to ale hodlal dotáhnout do konce. Když přelezl zábradlí a chtěl skočit, uslyšel za sebou volání "Hej, počkej chvíli!". Byl to Kevin Briggs, policista z kalifornské dálniční hlídky, který mu zachránil život.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 30. 04. 2025 16:00

Jejich téměř dvouhodinový rozhovor zachytil také fotograf San Francisco Chronicle, John Storey, díky čemuž vznikla jedna z nejslavnějších fotek na světě. Pro Berthiu začala sice nová kapitola života, ve které ale ještě neměl zdaleka vyhráno.

Slavný most Golden Gate a sebevraždy

Stavba mostu Golden Gate byla dokončena v roce 1937. Od té doby tam došlo k více než 1800 sebevraždám. Ve skutečnosti koluje pověst, že se k tomuto mostu prý sjíždějí lidé z celého světa, proto je ono číslo tak vysoké. Jde však o pouhou nepotvrzenou povídačku. Nicméně seriózní data hovoří jasně: 92% sebevrahů pochází z Kalifornie, přičemž 85% z nich to mělo k mostu maximálně hodinu cesty. Nejvíce byli zastoupeni studenti a učitelé.

Kdo se rozhodne skočit, čeká ho pád z výšky 67 metrů při rychlosti 120km/h. Trvá to pouhé čtyři sekundy. Z celkového počtu 1 800 osob přežilo méně než 35. To vlastně ukazuje na ponurou jistotu, kterou Golden Gate nabízí. Většina lidí si most vybírá proto, že existuje jen malá možnost, že skok přežijí. Je to definitivní řešení.

„Znovuzrozený“ Kevin Berthia

Berthia byl adoptován v šesti měsících, adoptivní rodiče se rozvedli, když mu bylo dvanáct. Sám se stal otcem ve dvaadvaceti. Dcera se mu ale narodila předčasně a kvůli zdravotním problémům se náklady na léčbu vyšplhaly na 250 000 dolarů. Začal se tak topit v dluzích a obviňovat se ze selhání. Nikdy se o tom, jak se cítí, s nikým nebavil. Tam, odkud pocházel, záleželo jen na pověsti, jenž musela být bez poskvrny.

Jak již bylo uvedeno výše, těsně před skokem oslovil Berthiu policista Kevin Briggs. O deset let později se oba znovu setkali a zavzpomínali na tento okamžik v pořadu StoryCorps NPR. Nebylo to poprvé, kdy se Briggs setkal se sebevrahem. Tentokrát to bylo ale jiné v tom, že mu Berthia nepřipadal „odevzdaný“, ale „šílený“, což Kevin potvrdil. Jeho mysl zaplavila vlna negativních pocitů, z nichž, jak si myslel, bylo jen jedno východisko. Soucit v policistově hlase ho ale přiměl k tomu, aby ho vyslechl. Po 92 minutách rozhovoru se nechal vytáhnout zpět za zábradlí do bezpečí. Po týdnu v nemocnici byl propuštěn domů. A tam se vrátil do starých kolejí. O ničem nemluvil a předstíral, že se nic neděje.

Prevence sebevražd

Do roku 2013 se Kevin pokusil o celkem dvaadvacet sebevražd. Zdaleka tak neměl vyhráno. Zlomilo se to až poté, co se dokázal podívat na onu osudnou fotku z mostu Golden Gate. Téhož roku také předával Briggsovi cenu na večeři pořádanou Americkou nadací pro prevenci sebevražd, což ho také velmi povzbudilo. To bylo poprvé, co se mu podíval do očí. Na mostě měl neustále skloněný zrak. A když viděl, jak na ostatní ona fotka působí, řekl si, že jeho příběh může jiným lidem pomoci.

Od té doby se stal takzvaným obhájcem a angažuje se zejména v prevenci. Založil také nadaci, aby ostatní podpořil v tom, že nemají v tichosti trpět, ale hovořit o svých problémech. Nyní již on sám pochopil, že deprese byla jeho pouhou součástí a ne tím, kým byl. Dnes má tři děti a novou partnerku, s níž chce strávit zbytek svého života. Konečně se mu začalo dařit.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Golden Gate Bridge
Allthatsinteresting.com: How Kevin Berthia's Conversation With Officer Kevin Briggs Atop The Golden Gate Bridge Saved His Life

Vzpomínky televizní hlasatelky Marie Tomsové na listopad 1989: V obýváku jsem schovala 60 lidí, den nato jsem porodila

Vzpomínky televizní hlasatelky Marie Tomsové na listopad 1989: V obýváku jsem schovala 60 lidí, den nato jsem porodila

Související články

Další články