Fit a krásnátestovánísoutěže

Babské rady: Jak se zbavit lupů pomocí domácího šamponu z rumu

Thumbnail # Babské rady: Jak se zbavit lupů pomocí domácího šamponu z rumu

Zdroj:Freepik.com

Krásné a zdravé vlasy si přeje asi každý. Co když ale vaši kštici zdobí nevzhledný bílý poprašek zvaný lupy? Nejen, že vypadají neesteticky, ale signalizují také problémy s pokožkou. Jak si s nimi poradit? Možností jsou ověřené tipy lékařů i babské rady.

Tereza Endrštová 21. května 2020

Menší množství lupů mají všichni. Většinou je na pokožce hlavy pro jejich nenápadnost ani nezahlédneme. Problém s lupy ale začíná ve chvíli, kdy je jejich tvorba nadměrná, takže se objevují všude ve vlasech.

Thumbnail # Padají vám vlasy víc než listí v listopadu? Na vině může být stres i nedostatek vitaminů
Mohlo by Vás zajímat:

Padají vám vlasy víc než listí v listopadu? Na vině může být stres i nedostatek vitaminů

Jak se lupy projevují?

Lupy se většinou objevují na pokožce jako suché nebo mastné odloupnuté kousky pokožky, které se tvoří ve velkém množství a samy odpadávají. Na kadeřích se pak objevují v podobě bílého poprašku a drobných šupinek, které se odlupují v důsledku kožního zánětu. Lupy navíc často doprovází nepříjemné svědění a zarudnutí vlasové pokožky, někdy i zvýšené maštění vlasů. Za jejich vznikem mnohdy stojí ještě i některé další zdravotní či psychické potíže. Právě proto je dobré se začít pídit po příčině jejich zvýšeného výskytu.

Thumbnail # Babské rady: Jak sklepat teploměr pomocí ponožky
Mohlo by Vás zajímat:

Babské rady: Jak sklepat teploměr pomocí ponožky

Příčiny vzniku

Nejčastěji stojí za vznikem lupů přemnožené kvasinky rodu Malassezia furfur. Ty se sice přirozeně vyskytují i ve zdravé kůži, ale jejich přemnožení může být škodlivé. Za běžných okolností se tyto kvasinky podílí na procesu obnovy pokožky, kdy pomáhají kožním buňkám v cyklickém odpadávání, které normálně probíhá co čtyři dny. Pokud se ale přemnoží, vytvoří se v daném místě zánět spočívající v nadměrné obnově kůže. A to je právě ta chvíle, kdy se ve vlasech začnou tvořit lupy. Pokožku vlasů ale mohou poškozovat také různé houby, plísně a jiné faktory, které stojí za vznikem infekce.

Důvodů proč k samotnému přemnožení kvasinek dojde, může být více. Nejčastěji za ním stojí některé okolnosti jako používání nevhodného šamponu a dalších mycích prostředků, nesprávná (často přehnaná) péče o vlasy, nadměrné vysoušení vlasů, ale i stres, nevhodná strava nebo některé zdravotní potíže (například cukrovka, různá neurologická onemocnění, hormonální výkyvy či kožní choroby včetně seboroické dermatitidy).

Thumbnail # 5 kroků ke zdravější pokožce: Tipy pro krásné nehty, vlasy i pleť
Mohlo by Vás zajímat:

5 kroků ke zdravější pokožce: Tipy pro krásné nehty, vlasy i pleť

Při léčbě se zaměřte na důvod vzniku

Pro účinnou léčbu lupů je důležité nejprve odhalit jejich původce. Pokud se tedy domníváte, že za váš problém s lupy ve vlasech může některý z výše zmíněných faktorů, je třeba se na něj zaměřit.

Vhodnou prevencí je zdravá strava zahrnující dostatek živin a vitaminů, a naopak vyřazující z jídelníčku příliš tučná, sladká, mastná a kořeněná jídla. Zkusit můžete také potravinové doplňky s minerály zinkem a selenem nebo vitaminem B, který prospívá pokožce a nehtům. V lékárně je možné sehnat i speciální doplňky stravy určené přímo pro zdraví vlasové pokožky. Zamyslete se také nad změnou šamponu. Právě nekvalitní šampony totiž mohou stát za nadměrnou tvorbou nevzhledných šupinek.

Thumbnail # Babské rady: Jak se chránit před klíšťaty pomocí šišek z túje
Mohlo by Vás zajímat:

Babské rady: Jak se chránit před klíšťaty pomocí šišek z túje

Když nic nezabírá, zkuste šampon z rumu

Jestliže se vám lupů stále nedaří zbavit, můžete vyzkoušet babské rady. Ty se v tomto případě spoléhají na rumový šampon. Jak na to? Do misky rozklepněte jedno vejce, přilijte jednoho panáka rumu a šťávu ze dvou citronů. Vše důkladně promíchejte a vzniklou pěnu naneste na vlasovou pokožku. Nechte působit pět minut, pak vlasy důkladně opláchněte a vysušte. Tato přírodní metoda by vám měla pomoci se lupů zbavit.

Podobné články

Zavří­t reklamu