Cítíte se i po dlouhém spánku unavení? Lékař prozradil vzoreček, kdy přesně jít spát

Cítíte se i po dlouhém spánku unavení? Lékař prozradil vzoreček, kdy přesně jít spát
Zdroj: Freepik

Se zajímavým zjištěním ohledně spánku přišel lékař Karan Raj. Za to, že se ráno člověk vzbudí nevyspalý, nemůže ani tak nedostatečná délka odpočinku, jako to, v kolik hodin usnul. Informaci přinesl web deníku The Mirror.

Tereza Švandová
Tereza Švandová 28. 05. 2021 09:30

Ze zprávy je zřejmé, že ač si dopřejete doporučovaných sedm nebo osm hodin spánku, nemusíte se ráno cítit vůbec odpočatí. Podle Raje za to může fakt, že jste se vzbudili uprostřed spánkového cyklu, a ne na jeho konci. Ve videu, které zveřejnil na TikToku a sdílel ho web The Mirror, vysvětluje, jak spánek funguje a kdy byste se k němu měli uložit, abyste se probudili svěží.

Pravidlo devadesáti minut

"Během noci prochází mozek několika spánkovými cykly. Každý z těch cyklů začíná lehkým spánkem, poté upadnete do spánku hlubokého, následně sníte a nakonec zase přichází lehký spánek," ozřejmuje Raj ve videu, které na TikToku zhlédl už milion fanoušků. "Každý cyklus trvá 90 minut. Nejlépe se budete cítit, když se vzbudíte na jeho konci. A to proto, že se nacházíte nejblíže bdělému stavu," vysvětluje.

Pokud se tedy ráno chcete cítit čilí jako rybka, měli byste si podle Raje nejprve ujasnit, v kolik chcete vstávat. Pokud to bude například v osm hodin, odpočítejte si od toho náležitý počet devadesátiminutových cyklů a vyjde vám čas, kdy byste měli ulehnout ke spánku. V tomto případě by to bylo 11 hodin večer.

"Samozřejmě to nebude fungovat u každého, protože délka cyklu se u jednotlivých lidí trošku liší, ale za pokus to určitě stojí," tvrdí Raj. A co vy? Jdete do toho?

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Související články

Další články