Sexuolog Pavel Turčan mužům: Straší vás ztráta sexuálního apetitu? I s tím se dá něco dělat

Pavel Turčan
Zdroj: Pavel Turčan

Ženy mají svoji menopauzu a muže pro změnu kolem padesátky začíná trápit andropauza. Přibírání na váze, únava a sexuální dysfunkce jsou jenom některé z mnoha příznaků tohoto nepříjemného stavu, který často bývá zaměňován za krizi středního věku. Zajímá vás, jak ho rozpoznat a jak se s ním vyrovnat?

Jana Šulcová
Jana Šulcová 22. října 2020

Je obvyklé, že všechny tyto příznaky přičítáme na vrub krizi středního věku. Problém ale může být mnohem komplikovanější. Za většinou příznaků totiž obvykle stojí mužský přechod neboli andropauza.

Nezaměňujte tyto dva pojmy a stavy – krize středního věku a mužský přechod mají totiž zcela jiný původ, a proto je třeba k nim přistupovat odlišně. Andropauza je způsobena hormonálními změnami, které přímo ovlivňují fyzický stav muže. Naopak krize středního věku je jen emocionální rozpoložení a do fyzického stavu se promítá nepřímo. Jak tyto stavy rozpoznat a jak se s nimi vyrovnat, radí sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Jak vypadá přechod u ženy a jak u muže? Je to zcela rozdílné!
Mohlo by Vás zajímat:

Menopauza: Jak vypadá mužský a jak ženský přechod?

Děsí vás životní změny

Mužům, podobně jako ženám, se obvykle mezi 40. a 50. rokem života velmi dramaticky mění život. Děti dospívají a finanční odpovědnost za chod domácnosti vrcholí. Dochází k naplnění pracovních cílů anebo naopak padají poslední šance na uplatnění. K tomu se přidává uvědomění si, že schází nové mety, za kterými je třeba jít, a že ty staré jsou čím dál tím nedosažitelnější. Tyto stresové situace jsou spouštěčem dlouhodobé psychické nepohody, pro kterou se vžilo označení krize středního věku. Nepohodě přispívá i fakt, že v tomto období lidé rovněž často prožívají smrt rodičů a objevuje se u nich strach z vlastního stárnutí. Všechny tyto situace jsou provázeny stresem.

To je krize středního věku

Dopad této psychické zátěže se může projevit dlouhodobým vyčerpáním či náladovostí. Tyto projevy jsou zcela shodné s příznaky andropauzy a právě to je důvodem, proč je mužský přechod zaměňován za krizi středního věku. Ta je však způsobena, jak již bylo zmíněno, výhradně emocionálními otřesy a řešení spočívá v uspořádání rodinných vztahů a vyrovnání se s novou životní situací.

žena, menopauza
Mohlo by Vás zajímat:

Dostihla vás menopauza? Srovnejte hormony a začněte si užívat

S andropauzou nejsou žerty

Naproti tomu příčinou andropauzy je pokles hladiny testosteronu, ale potíže s tímto spojované pociťuje méně než polovina mužské populace. Přechod se tak neprojeví u všech mužů, čímž se odlišuje od toho ženského, který zasáhne prakticky každou ženu. Proto jsou jeho projevy méně známé a bagatelizované. Podobně jako ženy, i muži v přechodu jsou často hodně unavení, více se potí, pociťují snížení libida a dostavují se u nich problémy s erekcí. U mužů v přechodu se zvyšuje i riziko infarktu, mrtvice a osteoporózy.

jak rozpoznat blížící se krizi středního věku?
Mohlo by Vás zajímat:

Leze na vás krize středního věku? Víme, jak ji rozpoznat

Stačí srovnat hormony

Protože je andropauza způsobena výkyvy hormonů, je třeba se s ní vyrovnávat zcela jiným způsobem než s krizí středního věku. V první fázi postačí úprava životního stylu. Hladinu hormonů stabilizuje zdravý jídelníček, pravidelný pohyb, odbourání stresu a dostatek spánku. Blahodárně působí i doplňky stravy na přírodní bázi, které pomáhají s udržováním normální hladiny testosteronu v krvi a tím příznivě působí proti únavě, stresu, ale i sníženému libidu. Pokud projevy andropauzy neustupují, potom je třeba vyhledat odbornou péči a poradit se s lékařem.

Simona Krainová (50) nejen o kariéře v Paříži: V dětství do mě rvali rybí tuk a jezdila jsem do vykrmovacích táborů

Simona Krainová (50) nejen o kariéře v Paříži: V dětství do mě rvali rybí tuk a jezdila jsem do vykrmovacích táborů

Další články