Tragický život herečky Barbary Stanwyck začal ve třech letech, kdy jí šíleným způsobem zabil maminku opilec v tramvaji

Barbara Stanwyck
Zdroj: Wikimedia Commons, Whitey Schafer, Public domain
"Buďte upřímní - a pokud umíte tuto vlastnost předstírat, máte vyhráno.""Čím více kopete do něčeho, co je mrtvé, tím více to zapáchá.""Kariéra je příliš pompézní slovo. Byla to práce, kterou jsem dělalala ráda a dostala za ni zaplaceno.""Hvězda je tak dobrá, jako její poslední film."+ 2 fotky+ 3 fotky

Nikdo nedřel v Hollywoodu tak tvrdě jako Barbara Stanwyck. Díky tomu byla velmi respektována v herecké komunitě. Ale i ona, jako mnoho dalších, se musela potýkat s mnoha problémy, které střídaly "postelové" skandály.

Kamil Šivák
Kamil Šivák03. 12. 2023 16:00

Barbara Stanwyck byla považována za nejautentičtější herečku své doby. Začínala na Broadwayi, pak přešla k němému filmu, který pak vyměnila za již ozvučený. Většinou hrála chladné, tajemné a cynické postavy, které však dokázaly v pravou chvíli také ukázat svou skrytou vášeň.

Tragická ztráta maminky Barbary Stanwyck

Barbara byla takzvanou self-made herečkou. Byl to vskutku zázrak, že se vzhledem ke svému dětství dokázala sama vypracovat až na samotný piedestal slávy a uznání. Narodila se v roce 1907 jako Ruby Catherine Stevens a již ve třech letech ji potkala obrovská tragédie, která jí navždy změnila život.

Ten den zrovna jela s maminkou a bratrem tramvají. Po chvilce k nim dovrávoral opilý a také agresivní muž, který jejich matku vystrčil za jízdy ven. Přesněji řečeno ji vší silou kopl do břicha. To ale nebylo vše. V té době byla zrovna těhotná. Na místě potratila. Bohužel tento hrůzný zážitek nepřežila.

Po dvou týdnech od matčina pohřbu přišla i o otce. Opustil je se slovy, že se jde podílet na výkopech Panamského průplavu. Její a bratrovy výchovy se tak ujala starší sestra Mildred. Jakmile však získala práci, musely děti odejít do pěstounských rodin. Tam se ale budoucí hvězdě vůbec nelíbilo, a tak neustále utíkala zpět domů. Za rok tak vystřídala i čtyři náhradní rodiny. Nedařilo se jí ani ve škole. Nešlo jí učení a neustále se s někým prala. Naštěstí ale dokázala najít z tohoto kruhu zkázy únikovou cestu.

Barbara Stanwyck: Snila o kariéře v showbyznysu

Barbara milovala filmy, zejména ty s herečkou Pearl White. Častokrát tak snila o tom, jak je na jejím místě. Ve čtrnácti letech se rozhodla, že přejde od snění k činům. Vykašlala se tak na školu a o dva roky později začala vystupovat v nočním klubu na Times Square. Dveře jí zřejmě otevírala její rebelská a nezlomná povaha. V něčem se také lišila od ostatních dívek. A to něco jí o pár let později vyneslo první menší roli na Broadwayi.

V té době si také začala se svým kolegou Rexem Cherrymanem. Byl sice již ženatý, ale zřejmě jim to nevadilo. Když v roce 1928 onemocněl, doporučil mu lékař plavbu lodí a mořský vzduch. Barbara se tak s ním domluvila, že odjede napřed do Francie, kde na něho počká. Chtěli si udělat romantický výlet. Těsně před francouzskými břehy ale Rex zemřel. Mohla za to sepse.

Jako druhý stanul po hereččině boku Frank Fay. Byl o deset let starší. Brala ho jako mentora, jízdenku do Hollywoodu a bezpečný přístav. Bylo hezké se moci na někoho spolehnout. Počátky však byly těžké. Stanwyck měla hned několikrát velmi silné nutkání hodit ručník do ringu a vrátit se do New Yorku. Pak se ale seznámila s režisérem Frankem Caprou, což byla trefa do černého. Nenadálý úspěch ovšem nemohl skousnout Frank. Jejich manželství se začalo rozpadat. Barbara chtěla ještě zacelit stále větší trhlinu dítětem, což jí ale nevyšlo. Kvůli dvěma potratům, které prodělala v patnácti letech, byla neplodná. Nakonec se rozhodli adoptovat chlapečka. V té době se již ale Frank stal alkoholikem se sklony k násilí.

Pravý opak

Po rozvodu se herečka dala dohromady s Robertem Taylorem. Byl o čtyři roky mladší, atraktivní a šarmantní. Tentokrát se role obrátila. Barbara se stala jeho mentorem. Měla jednoduše mnohem více zkušeností než on. Jejich vztah byl hlavně přátelstvím s výhodami. Oba dva se nechtěli vzdát svého starého života. Toho si ale v roce 1938 všiml bulvár a začal jim pěkně zatápět. Tehdy bylo v Hollywoodu nepřípustné, aby dva lidé žili na psí knížku. Když pak na ně začalo tlačit i studio, museli se vzít. Jenomže to nebylo z lásky.

A to byl recept na katastrofu. Nejdříve se o nich začalo šuškat, že on je ve skutečnosti gay a ona lesba. Vycházelo to z toho, že se Barbara někdy chovala jako "chlap", Robert byl zase jemný typ. Nakonec se ale potvrdilo, že šlo o pomluvy. Taylor se při natáčení filmu Johnny Eager zamiloval do Lany Turner. Bylo to ale vlastně úsměvné. Taylor byl blonďatou kráskou posedlý, ta ho však nemilovala.

V roce 1950 ho zase poblouznila italská herečka Lia De Leo. Když se to dozvěděla Stanwyck, dala mu nůž na krk. Buď bude věrný, nebo může počítat s rozvodem. Vybral si to druhé, a to neměl dělat. Vysoudila na něm povinnost posílat jí každý měsíc patnáct procent z jeho honorářů. A to až do její smrti. Po čase se k sobě vrátili, ale již jen jako přátelé.

Barbara Roberta vždy považovala za životní lásku, takže ji pak velmi zasáhla jeho smrt, za kterou mohla rakovina. Nikdy se pak již znovu nevdala, jen si začala románek s o dvacet let mladším hercem. Barbara Stanwyck zemřela v roce 1990 na srdeční selhání. Ještě předtím však zakázala adoptivnímu synovi, aby ji na smrtelné posteli navštívil. Ukázalo se, že byla příšernou matkou, která Anthonyho opustila ihned, jakmile zjistila, že jí již není ničím užitečný.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Barbara Stanwyck
Factinate.com: Noir Facts About Barbara Stanwyck. The Hollywood Dame

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Související články

Další články