Zrádcovská proměna americké herečky Mildred Gillars v nacistickou propagátorku Axis Sally

Mildred Gillars aka Axis Sally
Zdroj: Wikimedia Commons, Federal Bureau of Prisons, Public domain

Mildred Gillars, Američanka žijící během druhé světové války v Německu byla "hvězdou" hned několika rozhlasových pořadů. Pod pseudonymem Axis Sally neunávně propagovala národní socialismus a snažila se demoralizovat spojenecké jednotky. Později se tak stala první ženou, která byla v USA usvědčena ze zrady.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 15. 11. 2023 16:00

Její hlas se ozýval z rádií v celé Evropě i Americe. "Jsem hrdá na to, že mohu Američanům říci pravdu. Jednoho dne se probudíte a zjistíte, že vás podvedli. Obětovali vás na oltář židovských a britských zájmů," hřímala do mikrofonu.

Mildred Gillars alias Axis Sally

Mildred Gillars přišla na svět v roce 1900 v americkém Maine. Její rodina se velmi brzy přestěhovala do Ohia, kde budoucí agitátorka strávila poměrně hezké dětství, které jí kazil jen otec závislý na alkoholu. V osmnácti se přihlásila na Ohio Wesleyan University, kde studovala dramatiku. Ve všech inscenacích ztvárnila hlavní roli, femme fatale. Jelikož slavila úspěch, rozhodla se odstěhovat do New Yorku, kde se začala věnovat divadlu.

Po několika vystoupeních ale zjistila, že skutečný svět herectví pro ni není. Vzdala se tak myšlenky stát se hvězdou a odcestovala na několik týdnů do Francie. Poté putovala do Alžíru, aby nakonec zakotvila v Německu. V roce 1942 vyzývala Amerika všechny své občany, ať opustí všechna nacisty kontrolovaná území ještě předtím, než se do konfliktu vmísí právě USA.

Ona by i této výzvě vyhověla, jen kdyby v Německu neměla snoubence, který s jejím odchodem absolutně nesouhlasil. Také měla za sebou již jeden rozhlasový pořad. Když ale poté její milý zemřel na východní frontě, začal být její pořad silně propagandistický. K tomu jí také dopomohl nový milenec, Max Otto Koischwitz, programový ředitel Reichs-Rundfunk-Gesellschaft.

Záhy se z ní stala velká rozhlasová celebrita, která zatracovala zejména Roosevelta a Churchilla, coby "dva největší a nejhorší Židy".

Odvážná mise

Každé Axisino vysílání mělo jeden a tentýž cíl: ovlivnit americké vojáky a jejich rodiny, aby se vzdali válečného úsilí. Pořad Home Sweet Home se snažil dát vojákům brouka do hlavy, co asi tak dělají doma jejich přítelkyně a manželky. GI's Letter-box a Medical Reports byl zase zaměřen naopak na ženy, aby se bály o své muže. Sally tam totiž předčítala sice vágní, ale také poměrně znepokojivé informace o zraněných vojácích.

Dokonce zašla tak daleko, že spolu s novým amantem navštívila americké vojáky v nemocnici, pod záminkou, že jsou z Červeného kříže, aby si s nimi popovídali. Rozhovory pak upravili tak, že se zdálo, že Američané s nacisty buď sympatizují, nebo alespoň "čestně" prohlašují, že je s nimi velmi dobře zacházeno.

Jejím vrcholným dílem však byla rozhlasová hra Vision of Invasion, kde si zahrála matku z Ohia, které se zdálo, že její syn zemřel brutální smrtí na lodi v Lamanšském průlivu při pokusu o invazi do Němci okupované Francie. To vlastně děsivě předznamenalo události dne D, k nimž došlo o necelý měsíc později. Je možné, že byla zasvěcena do interních záležitostí Třetí říše?

Loajalita Axis Sally

Po válce se Mildred hájila tím, že nikdy nechtěla, aby Amerika prohrála válku. Problém měla jen s Anglií a Židy. Na kahánku měla ale i v Německu. Když Japonsko zaútočilo na Pearl Harbor, tvrdě to odsoudila. To se ale nelíbilo Vůdci. Ten na ni poslal gestapo, které jí dalo na vybranou. Buď Hitlerovi složí přísahu věrnosti, nebo se půjde podívat na koncentrační tábor, ale zevnitř.

Prý také věřila, že si ji Koischwitz nakonec vezme, i když měl manželku i děti, a dá jí německé občanství, což by ji uchránilo před obviněním ze zrady. Kdoví, jak by se nakonec zachoval. Zemřel ale dříve (1944), než stačil cokoli udělat.

V roce 1949 byla odsouzena k dvanácti letům vězení. Tam konvertovala ke katolíkům. O podmínečné propuštění si požádala poté, co dostala nabídku z kláštera v Columbusu v Ohiu, jehož osazenstvo jí nabídlo střechu nad hlavou a možnost vyučovat hudbu. Tam nakonec dožila zbytek svého života, a to v naprosté anonymitě. Nikdo zvenčí nevěděl, koho klášter za svými zdmi ukrývá. Zemřela v roce 1988.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Mildred Gillars
Allthatsinteresting.com: The True Story Behind Axis Sally, The American Voice Of Nazi Propaganda

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články