Trápení Gabriely Vránové: Obyčejná nevolnost se změnila v krutou diagnózu. Za vše mohla zákeřná nemoc

Trápení Gabriely Vránové: Obyčejná nevolnost se změnila v krutou diagnózu. Za vše mohla zákeřná nemoc
Zdroj: Profimedia
Původně měl v Chalupářích postavu vysloužilého kontrolora Evžena Humla hrát Jaroslav Marvan. Před natáčením bohužel zemřel, takže na jeho místo nastoupil Jiří Sovák.Do roku 1989 se mohla používat pouze instrumentální verze písně Když máš v chalupě orchestrión. Až pak se do ní vrátil hlas Waldemara Matušky.V seriálu Chalupáři se objevil i syn Jiřího Sováka, Jiří Schmitzer. Přestože si před kamerami rozuměli, v soukromí byl jejich vztah chladný.Jiří Sovák předvedl v Chalupářích svůj skvělý smysl pro improvizaci. Hlášku, že v Indii mají plechový děti, vymyslel sám.+ 5 fotek+ 6 fotek

Gabrielu Vránovou si mnozí pamatují z legendárního seriálu Chalupáři, kde si zahrála manželku řidiče autobusu v podání Vladimíra Menšíka a také jako ikonu všech vyhořelých učitelek Hedviku Hajskou ze seriálu My všichni školou povinní. Ve svém životě, jak sama uvedla, klopýtala za svým osudem, který k ní nebyl zrovna vždy laskavý.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 23. 06. 2024 11:00

Gabriela Vránová (27.7. 1939 až 16.6. 2018) byla herečka a divadelní pedagožka, dlouholetá členka Divadla na Vinohradech.

Trable s minulým režimem

Otec Gabriely Vránové, Jaroslav Verian Vrána, byl středoškolský učitel, hajný a básník. Jeho bratr byl farářem, který nakonec skončil ve vězení. Byl zatčen přímo na rodinné zabijačce, před zraky dětí, jenž vůbec netušily, o co jde. Tato neštastná situace se dotkla i Jaroslava. Byl suspendován. Mohl tak jen přednášet ve své dílně. Ale i přesto, že měli její rodiče těžký život, prožila šťastné dětství.

Zajímala ho více stavařina

Prvním hereččiným mužem byl stavař Robert Walló. Vzali se, když jí bylo jednadvacet. Společný život měl ale krátké trvání. Když zjistila, že ho více zajímají knihy a příručky o stavbě, dala mu sbohem. A to byla přitom v té době velmi obletována, Walló tak mohl svatbu s ní považovat za výhru.

Podruhé se provdala za matematikáře a učitele hudby, Jiřího Kepku. Seznámil je jeho bratr, herec Jaroslav Kepka. Vzali se v roce 1968 na Mikuláše. O rok později se jim narodil syn Ondřej Kepka, jenž se věnuje herectví, scenáristice a režii. Zprvu si ho ale vzala jen kvůli dítěti. "Chtěla jsem, aby mé dítě vychovával v budoucnu někdo takový jako on. Zamilovala jsem se do něho až později. Učaroval mi svou upřímností, nadhledem, tolerantností a laskavostí," prozradila kdysi pro deník Blesk.

Improvizátorka Gabriela Vránová

I Gabriela Vránová byla obdařena kuchařským talentem. Milovala slovensko-maďarské recepty po své mamince. Především ale improvizovala. Chutné jídlo dokázala vykouzlit i z jedné obyčejné konzervy. Moc s tím ale neuspěla u svého tatínka. Ten holdoval pouze klasickým jídlům. Jednou tak její výtvor nazval "ostudou".

Nečekala to

Rakovina se u herečky objevila jako blesk z čistého nebe. Několik dní jí nebylo dobře, a tak se rozhodla navštívit známého lékaře. Po několika vyšetřeních se dozvěděla, že její tělo přichází o červené krvinky. Příčinou bylo krvácení do zažívacího systému, za což mohl nádor. Následná operace břicha dopadla dobře.

Z nemocnice se vrátila plná optimismu. Už se těšila, až bude zase hrát a v kontaktu s diváky. Zákeřná nemoc se ale po několika měsících vrátila. Tentokrát byl vývoj ke špatnému hodně rychlý. "Nechtěl jsem si připustit, že je to naše poslední setkání. Ani ve chvíli, kdy volal lékař, že se máme připravit na nejhorší. Když jsem v noci přijal zprávu o matčině smrti, tak jsem nevěděl ani co říkám," napsal její syn v knize Magnetický vítr Gabriely Vránové. Dožila se 78 let.

Na seriál Chalupáři se můžete podívat v neděli 23. června v 18:05 na ČT1.

Zdroje informací:
Krajskélisty.cz: Velké trápení plaché Aničky z Chalupářů. Proč Gabriela Vránová tajila první manželství a čím jí přidělává starosti úspěšný syn. Tajnosti slavných
Blesk.cz: Poslední rozhovor s Gabrielou Vránovou. Manžela si vybrala z vypočítavosti, přesto byli spolu 50 let
Super.cz: V kuchyni byla Gabriela Vránová úžasnou improvizátorkou. Její syn dojemně zavzpomínal na dětství
Cnn.iprima.cz: Syn herečky Gabriely Vránové popsal její poslední chvíle. Na smrt je připravovali

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Související články

Další články