Trápení Jany Šulcové: Manžel chtěl nevěrou zapomenout na smrt bratra. Po rozvodu upadla herečka do depresí a závislosti na alkoholu

Jana Šulcová
Zdroj: Profimedia

Minulý rok v srpnu zemřela hvězda komedie S tebou mě baví svět, herečka Jana Šulcová. K té nebyl osud nikdy laskavý. Přestala si rozumět s otcem, živořila v ruině, potýkala se se závislostí na alkoholu a kvůli nemoci se její váha ocitla na děsivých 40 kilogramech.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 19. 05. 2024 11:00

Jana Šulcová vystudovala gymnázium, poté DAMU. Byla dlouholetou členkou Městských divadel pražských. Pak vystupovala se souborem Háta a v Divadle Bez zábradlí. S manželem Oldřichem Víznerem měla dvě dcery, Terezu a Rozálii. Rozvedli se v roce 1988.

Těžké dětství

S maminkou měla Jana Šulcová hezký vztah. Odmala ji vedla k samostatnosti a naučila ji věci, které se jí v dospělosti náramně hodily, i když to jako malá brala někdy za "otravu". Od devíti myla okna a učila se péct vánoční cukroví. Navíc dostávala často rady do života. Třeba takové, že se vždy vyplácí být skromným a pracovitým člověkem.

Otce měla také ráda, stejně jako on ji... dokud si nenašel milenku. Najednou se začal chovat úplně jinak. Všechno ho štvalo, pořád se tvářil kysele, a když se mu podívala do očí, raději uhnul pohledem. Později se dozvěděla, že se zamiloval do jiné ženy. Přesto u něho zůstala do poslední chvíle. Na smrtelné posteli ho držela celou dobu za ruku. Když pak vyšla ven, oslovila ji jedna uplakaná paní. Byla to otcova milenka. Omlouvala se, že jí zkazila dětství a prosila, zda by jí s maminkou nevrátily dopisy, které si s otcem psala. Vyhověly jí.

Milenky měl i manžel Oldřich Vízner

Milenky musela ale řešit i s manželem Oldřichem Víznerem, se kterým žila v domě, kde zatékalo a nebylo ústřední topení. Všechny peníze tak cpala do oprav, do toho se ještě musela učit role a starat o děti.

Do náruče cizích žen ho ale dostala tragická nehoda, která se stala jeho bratru Vladimírovi, který pracoval jako zvukař a kameraman. V roce 1983 si bratři společně se svými protějšky vyrazili na společnou dovolenou pod stan na italský ostrov Elba. Když si ale chtěli večer uvařit na vařiči kávu, Vladimírovi plynový cestovní vařič kvůli neodborné manipulaci vzplál v rukou. Oheň se během pár vteřin přenesl i na něho. Ještě stačil doběhnout do moře, kde ztratil vědomí a po několika dnech zemřel v nemocnici. Oldřich si pak začal trauma bohužel léčit nevěrou. A to byl začátek konce jejich manželství.

Propadla alkoholu

Po rozvodu trpěla osm dlouhých let depresemi. Nepomohli jí ani nejlepší lékaři. Věřila tomu, že si to musela "odžít". V té době rovněž propadla alkoholu. Nad závislostí sice vyhrála, ale zaplatila za to krutou daň v podobě operace slinivky a doživotně nemocné štítné žlázy. Svého času vážila jen 40 kilo.

Kvůli silným lékům se jí také poškodil zrak. "Oko mi museli celé vyndat a zase nandat. Logicky tak zůstalo větší, takže pár měsíců po operaci to vypadalo otřesně. Začalo se říkat, že jsem po plastice víček a že opět piju. Ty řeči mě zničily. Musela jsem vyhledat pomoc odborníků," svěřila se herečka webu Blesk.cz.

Pár let před smrtí ji začala trápit pochroumaná páteř. Zemřela náhle na srdeční selhání. Bylo jí 76 let.

Na film Operace mé dcery s Janou Šulcovou, kde excelovala s nedávno zesnulým Vlastimilem Harapesem, se můžete podívat v neděli 19. května v 16:05 na ČT1.

Zdroje informací:
Vlasta.cz: Tajemství Jany Šulcové - Otec na ni byl zlý, s manželem žila v ruině bez topení, kvůli nemoci vážila 40 kilo
Ahaonline.cz: Jana Šulcová má špatné vzpomínky na dětství - Táta měl milenku
Ahaonline.cz: Otřesná dovolená Šulcové a Víznera - Přihlíželi, jak uhořel jeho bratr Vladimír
Blesk.cz: Krutý život herečky Jany Šulcové - Vypadlé oko, závislost na alkoholu po rozvodu s Víznerem a psychiatrie

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Související články

Další články