Fit a krásnátestovánísoutěže

30 let od revoluce: Zavzpomínejte na první džíny, Tuzex i nekonečné fronty

Thumbnail # 30 let od revoluce: Zavzpomínejte na první džíny, Tuzex i nekonečné fronty

Zdroj:Facebook/Retro

Dnes je tomu přesně třicet let, kdy 17. listopad vstoupil do českých dějin. Toto období plné změn, které vedly k pádu komunistického režimu oslavují lidé po celé republice a vzpomínají na něj v mnohých státech světa. Mnozí z nás socialismus nepamatují, ale jiní mohou vzpomínat.

Petra Járková 17. listopadu 2019

Na džíny se stály fronty

Džíny byly za socialismu jedním z nejžádanějšího zboží. Sehnat je však nebyla žádná sranda. V Tuzexu se na ně stály nekonečné fronty. Kdo je jednou měl, nosil je až do roztrhání a dělal machra před kamarády. Džíny byly symbolem americké kultury a komunisté nechtěli dovolit, aby se u nás tato móda nosila.

Československá napodobenina

Protože jsme v Československu neuměli pravou džínovinu vyrobit, začali jsme vyrábět takovou československou napodobeninu. První české džíny však vypadaly žalostně. Stály sice 50 korun, ale při schnutí divně zapáchaly, nepříjemně se nosily a pasovka pěkně škrábala. Není divu, že je mladá generace nosit nechtěla.

Thumbnail # Pitralon nebo Živé květy: Čím voněly ženy za minulého režimu?
Mohlo by Vás zajímat:

Pitralon nebo Živé květy: Čím voněly ženy za minulého režimu?

Tuzex a nekonečná fronta

Kdo chtěl pravé džíny, musel se vydat do Tuzexu. Problémem nebylo vybrat barvu, střih nebo velikost, ale vůbec džíny sehnat. I v Tuzexu byly nedostatkovým zbožím, takže se na ně stály fronty. A také nebyly vůbec levné. Při průměrném platu 1200 korun vyšly zhruba na 500 korun.

Ostatní nákupy

Ani u drogerie, kosmetiky nebo potravin to nebylo jiné. Za socialismu byl v Československu nedostatek drahých mas. Hovězí zadní, svíčková, kýta či panenka, tato masa na pultech chyběla. Rozdíly mezi dostupným masem levným a dražším byly tedy malé, ale lidé měli tendenci kupovat maso dražší. Sehnat salám nebo šunku bylo také obtížné. Ideální bylo mít známého řezníka a dostávat od něj echo na nějakou tu podpultovku.

NA SNÍMKY Z DOB PŘED REVOLUCÍ SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Podobné články

Zavří­t reklamu