60 let od vynálezu kontaktních čoček. Přesto mnoho z nás netuší, jak se o ně starat...

60 let od vynálezu kontaktních čoček. Přesto mnoho z nás netuší, jak se o ně starat...
Zdroj: Shutterstock

Tento rok oslavíme 60 let od vzniku měkkých kontaktních čoček. Jejich první návrh pochází z hlavy českého vynálezce a vědce, Otty Wichterleho. Od té doby vynález urazil poměrně dlouhou cestu a dnes zpříjemňuje život více než 100 milionům uživatelů po celém světě. Přesto však v dnešní době spousta jejich nositelů neví, jak se o čočky starat. Za rizikem oční infekce se mnohdy skrývá špatný výběr, nevhodná manipulace i nedostatečná hygiena…

Redaktor
Redaktor 10. 09. 2021 11:21

Když den před Štědrým večerem roku 1961 český badatel Otto Wichterle seděl u stavebnice Merkur a snažil se sestavit svůj první prototyp stroje na výrobu kontaktních čoček, zřejmě netušil, jak obrovský dopad jeho vynález na společnost bude mít. Dnes jsou kontaktní čočky pro lidi s oční vadou dennodenní pomůckou a jen u nás je pravidelně používá asi každý desátý Čech. Ovšem jejich nošení má svá pravidla, která by se měla dodržovat. Znáte je?

Vše začíná u výběru

Ještě před samotnou koupí kontaktních čoček, by si lidé měli uvědomit, že jejich výběr není jednoduchý a rozhodně by se neměl podceňovat. Přestože nás mohou v drogeriích nebo řetězcích zlákat některé čočky svou příznivou cenou a dostupností, odborníci nedoporučují pořizovat čočky bez předchozí konzultace. „Kontaktní čočky jsou pro tělo cizím předmětem, a z toho důvodu představují možné zdravotní riziko. Může se stát, že při nošení způsobí nepohodlí a oči s nimi zarudnou nebo slzí. Pokud se o výběru čoček, jejich nasazování a péči neporadíte se specialistou, který odborně posoudí tvar rohovky, její velikost, zakřivení, případně i kvalitu slz, můžete si přihodit mnoho nepříjemností,” varuje Martin Slaný, odborný oční garant optik FOKUS. Mezi nejčastější problémy pak patří zejména syndrom suchých očí, záněty spojivek nebo otěr rohovky.

Návštěvu optometristy není radno podceňovat

Optometrista, který se specializuje na vyšetření zraku a aplikaci kontaktních čoček, vám prostřednictvím konzultace a odborného měření vybere produkt přímo na míru. Celá návštěva zabere přibližně hodinu a skládá se z několika kroků. Tím prvním bývá úvodní rozhovor, při němž oční specialista zjistí váš aktuální stav a očekávání. V další fázi vám přístrojově změří zrak, díky kterému určí správné nastavení dioptrií nebo zakřivení přední strany rohovky. Nejdůležitější částí měření bývá tzv. sklíčkování zkušební obrubou, kdy jsou dioptrie doladěny tak, aby zaručovaly optimální ostrost a komfort během nošení. Po tomto úkonu převede optometrista naměřené hodnoty na dioptrie kontaktních čoček. Nutně totiž nemusí znamenat, že stejný počet dioptrií, který máte v brýlích budete mít i u kontaktních čoček, jejich dioptrie většinou bývají nižší kvůli tomu, že ohnisková vzdálenost je jiná, u brýlí je mezi čočkou brýlí a okem určitá vzdálenost, přičemž u kontaktní čočky sedí přímo v oku a tím, vzniká rozdíl v přepočtu dioptrií. Na závěr vám specialista vysvětlí zásady správného nasazování a vyndávání, péči i základní hygienická pravidla, s nimiž souvisí výběr přípravků na čištění. Praktická část potom bude o vašem nácviku. Domů si s sebou odnášíte zkušební vzorek. Zhruba po týdnu při druhé návštěvě optometrista zjistí vaše pocity z nošení a stav očí ověří. Až pak si můžete být jisti, že zvolený typ čoček je pro vás ideální i na každodenní používání. Při závěrečném shrnutí vám rovněž doporučí balení, které si můžete zakoupit jak přímo v optice, tak i na e-shopu.

Fokus optik

Nejčastější typy kontaktních čoček

Vývoj v oblasti kontaktních čoček, které se staly oblíbeným ekvivalentem k dioptrickým brýlím, jde neustále kupředu. Nové materiály zaručují očím naprosté pohodlí a jednoduchost používání. Kontaktní čočky se pak nosí s plánovanou měsíční či čtrnáctidenní výměnou nebo jednodenní, dle potřeb nositele. Materiály používané k jejich výrobě zaručují pohodlí, výbornou snášenlivost a rychlou adaptaci oka na přítomnost kontaktních čoček.

1. Hydrogelové kontaktní čočky: První elastický materiál používaný na výrobu kontaktních čoček. čočka, která postupně nahradila původní čočky z tvrdých materiálů.

2. Silikon-hydrogelové kontaktní čočky: Vyznačují se především velmi vysokou propustností pro kyslík, který je důležitý pro okysličení rohovky, a proto jsou silikonhydrogelové kontaktní čočky vhodné k prodlouženému, nebo kontinuálnímu nošení.

3. Hybridní kontaktní čočky: Kombinují v sobě klasický hydrogelový materiál, který obsahuje vysoké množství vody, se silikon hydrogelem, který zajišťuje potřebnou propustnost kyslíku k rohovce. Z obou materiálů je tak získáno to nejlepší značný obsah vody a vysoká propustnost kyslíku.

4. Multifokální kontaktní čočky: Kontaktní čočky, které lze použít na vidění na více vzdáleností. Vhodné jsou i pro pacienty s astigmatismem, kterým dávají možnost korigovat jejich oční vadu cylindrickými kontaktními čočkami.

Nejdůležitější je údržba a skladování

Dodržování hygieny je alfou a omegou. Přesto podle nejnovějšího průzkumu až 70 % lidí používá prošlé čočky. Pokud ale nositel nedodržuje expiraci kontaktních čoček nebo pravidelně neobměňuje roztok a pouzdro, zakládá si na problémy spojené nejen s infekcí, ale také s podrážděním či zarudnutím očí. Proto se doporučuje každý den měnit roztok a maximálně jednou za tři měsíce obměňovat také pouzdro. „Pokud k tomu navíc budete pravidelně navštěvovat svého lékaře či optometristu, který vám povrch oční rohovky vyšetří na štěrbinové lampě, můžete s předstihem odhalit jakékoliv případné změny a nošení čoček tak poupravit novým potřebám,” dodává Martin Slaný.

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Související články

Další články