Myslíte si, že je naše tělo dokonalé? Pracuje velmi promyšleně, ale pár nedomyšleností a zbytečností se v něm najde
Bez mozku a bez srdce nedokážeme žít. Bez některých orgánů bychom se ale bez problémů obešli, protože místo aby nám byly prospěšné, jsou k ničemu a občas mohou zavařit.
Kde se vzali?
Je to pozůstatek evoluce z dob, kdy jsme se ještě jako opice houpali na stromech. Největší pozůstat evoluce je dozajista kostrč, nebo husí kůže.
Jacobsonův orgán
Jacobsonův orgán je malé tělísko uložené v nose a dovede ,,ochutnávat“ pachy. Především feromony. Člověk se rodí s tímto orgánem plně vyvinutým. Postupem věku se ale tento um úplně vytrácí.
Zuby moudrosti
Noční můra a po kazech je to asi nejčastější návštěva zubní ordinace. V dobách pravěku se třetí stoličky člověku hodily. V té době totiž byl především na rostlinné stravě, která se musela hodně rozkousat. Tělo totiž špatně tráví celulózu, která je v rostlinách obsažená. Dnes už se takto nestravujeme (tedy, pokud nejsme vegani) a zuby moudrosti nám jsou úplně k ničemu. Místo toho způsobují infekce, záněty a velké bolesti. Zubaři ale jejich funkci úplně nezatracují. Prý se hodí ve stáří, kdy nám zuby vypadají a lidé plánují zubní můstek.
Mandle
Mandle sice až tak úplně na nic nejsou, ale dá se bez nich v pohodě a radosti dál. Dají se nalézt vzadu v krku a chrání nás před infekcí a vytváří proti ní protilátky. Občas umí dost potrápit.
Nejbizarnější úmrtí, která se opravdu stala. Poznejte smutné držitele Darwinovy ceny (in memoriam)
Slepé střevo
Za nejvíce nepotřebný orgán se dá označit slepé střevo, které nám opravdu slouží jen k tomu, aby nás zlobilo. Před třemi lety ale přišli vědci s tím, že slepé střevo až tak zbytečné není. Ukrývají se v něm dobré bakterie, které napadají infekci, když se dostane do střev a obnovují střevní mikroflóru. To je sice fajn, ale existovat se dá i bez něj.
Kostrč
Kostrč je pozůstatek zakrnělého ocasu, který byl kdysi naší nedílnou součástí. Když si ji narazíme, umí hodně bolet. Odstraňovat se ji ale nedoporučuje. Pomáhá držet rovnováhu těla a nese celou hmotnost páteře, krku a hlavy.
Ženská prostata
Přesto že není ženská prostata považována za plnohodnotný orgán, v ženském těle opravdu existuje. Nachází se v okolí močové trubice. Předpokládá se, že nějakým způsobem napomáhá k oplodnění ženy. Rozhodně ji vědci stále zkoumají. Stejně jako se stále dohadují o tom, proč mají muži mléčné žlázy, nebo-li bradavky. Sice zakrnělé a nefunkční, ale mají.
Husí kůže
Husí kůže je také pozůstatek z dob, kdy byla naše kůže porostlá huňatou srstí. Chlupy na těle se nám ježí buď z důvodu zimy, nebo stresu, ale i při jakémkoliv vzrušení. V dobách minulých mělo toto ježení obrovský význam. Zježená srst izolovala teplo před zimou a samci si ježením vyhrožovali zápasem. Ukazovali, kdo je ten větší. V dnešní době na době již srst nemáme a žijeme úplně jinak, než jak jsme žili před x miliony lety. Je tedy jasné, že takzvaná husina, je nám úplně k ničemu.