Fit a krásnátestovánísoutěže

Britská seniorka (108), která přežila španělskou chřipku i obě světové války, radí, jak bojovat s koronavirem

Thumbnail # Britská seniorka (108), která přežila španělskou chřipku i obě světové války, radí, jak bojovat s koronavirem

Zdroj:Unsplash.com

Ve světě se nyní nemluví o ničem jiném, než o koronaviru, který řádí na celé planetě. Spousta lidí však pamatuje i mnohem těžší momenty. Patří mezi ně také Winifred Burgoyne, jíž je už 108 let, a která přežila španělskou chřipku i dvě světové války. Jaký je její recept na to, jak zvládnout i tuto novodobou pandemii?

Kateřina Sobolová 30. března 2020

Ještě pořád žijeme v době, kdy si na vlastní kůži můžeme vyslechnout děsivé příběhy z období světových válek. Jednou z pamětnic je i důchodkyně Winifred Burgoyne, která se narodila v roce 1911 a v současné době je 42. nejstarší osobou ve Velké Británii. Osm přání k narozeninám dostala taky od královny Alžběty II.

Musíme se o sebe starat

Za svůj dlouhý život stařenka prožila spoustu důležitých historických milníků včetně obou světových válek a pandemie španělské chřipky, které podlehlo 50 až 100 milionů lidí.

Winifred celý svůj život pracovala jako tkadlena v továrně v Manchesteru. Když ale vypukla druhá světová válka, tak začala šít pásy na zbraně pro vojáky. Nyní už však na vše vzpomíná ze svého pokoje v pečovatelském domě v Boltonu a snaží se poskytnout lidem několik rad na to, jak bojovat se současnou epidemií koronaviru.

„Musíte se zdržovat od jiných lidí a pracovat na vlastní pěst – musíte se o sebe postarat,“ říká žena, která toho prožila už spoustu. „Nejdůležitější je postarat se o děti, protože první věc, kterou lidé dělají, je to, že se líbají, a tak se virus může dále šířit,“ upozornila seniorka.

Také dodala, že je momentálně v pořádku, ale vyděšená. Dává si pozor, aby se k ní lidé v této chvíli nepřibližovali. A když už se přiblíží, tak jim řekne, aby se jí nedotýkali. „Nevíme, co se bude dít dál, takže se o sebe starat musíme – dezinfekční prostředek používejte všude, kam jdete!“ dodala razantně stařenka.

Thumbnail # Nejen koronavirus, ani španělská chřipka se nevyhýbala slavným. Onemocněl jí i Walt Disney. A kdo další se uzdravil?
Mohlo by Vás zajímat:

Nejen koronavirus, ani španělská chřipka se nevyhýbala slavným. Onemocněl jí i Walt Disney. A kdo další se uzdravil?

Všichni jsme na ni hrdí

Svou osudovou lásku Winifred potkala v roce 1946 a po dvou letech se jim narodila dcera Linda. Jejich spokojené manželství vydrželo několik desítek let a trvalo až do roku 2000, kdy její manžel Ronald odešel na druhý břeh.

Její jednasedmdesátiletá dcera Linda o své mamince říká, že ačkoliv měří jen 1,2 metru, tak je bojovník: je vtipná, ostrá, dokáže se postavit za ostatní, ale i za sebe. „Vždycky říká, že klíčem k dlouhému život je být dobrou ženou s čistým štítem a k tomu se nikdy neobtěžovat s muži,“ řekla stařenčina dcera. „Jsme s ní v telefonickém kontaktu a jsme na ni všichni velmi hrdí,“ dodala.

Nyní je „její“ pečovatelský dům kvůli koronaviru uzavřen a jediný kontakt s okolím tak může udržovat jen díky telefonu. Winifred se však nenudí a odpočívá ve svém křesílku nebo poslouchá hudbu. „Je to naprosto úžasná osoba. Má rada aktivity jako je cvičení s křesly a miluje hudbu, během které oblékáme nebo máváme se šátky, které jim dáváme,“ řekla na adresu Wini jedna z pečovatelek domova.

CELOSVĚTOVÉ PANDEMIE ZVLÁDLY I SLAVNÉ OSOBNOSTI, KTERÉ NAJDETE V GALERII:

Podobné články

Zavří­t reklamu