Co jste nevěděli o Mrazíkovi: 15 zajímavostí o legendární ruské pohádce

Dědeček Mrazíček a jeho legendární hůl
Zdroj: Youtube

Už 54 let patří Mrazík k oblíbeným pohádkám, které zpříjemňují Vánoce mnohým z nás. Diváci u televizních obrazovek se na ni těší, ale zřejmě ani netuší, jaké strasti herci během natáčení, a vlastně i po něm, zažívali.

Petra Járková
Petra Járková 31. prosince 2018

Myslíte si, že oblíbenou ruskou pohádku, která u nás zdomácněla, znáte nazpaměť? Možná se pletete! My jsme totiž vypátrali pár zajímavostí, které jste o Mrazíkovi s největší pravděpodobností vůbec neslyšeli.

1. V době natáčení nebyl v okolí Moskvy žádný sníh, a tak se štáb musel vypravit na poloostrov Kola, který leží až za polárním kruhem.

2. Kvůli natáčení v arktických podmínkách herci doslova trpěli. Brodili se sněhovými závějemi a často churavěli.

3. Polibek, který Nastěnka dostane od Ivana, byl jejím prvním polibkem v životě.

4. V době natáčení bylo půvabné Nastěnce teprve 14 let. Na konkurz se vydala tajně, bez svolení rodičů. Ti potom, co se o konkurzu dozvěděli, natáčení Nataliji Sedychové zatrhli. „Musel jsem s nimi promluvit a přemluvit je. Jednoduché jednání to nebylo,“ přiznal režisér Alexandr Rou. Rodiče nakonec svolili. Prý je přesvědčil honorář, který měla jejich dcera slíbený.

5. Babu Jagu ztvárnil muž (Georgij Milljar), dědečka Hříbečka zase žena (Galina Borisová).

6. Líčení a kostým baby Jagy si navrhl sám její představitel Georgij Milljar.

7. Roli zlé Marfuši měla ztvárnit herečka Tamara Nosovová. „Když jsem ale na konkurzu uviděl Innu Čurikovovou, jak přesvědčivě louská lískové ořechy, věděl jsem, že to je přesně ona. Svou favoritku jsem poslal domů,“ uvedl režisér.

Pohádka Mrazík patří v Čechách mezi nejoblíbenější
Mohlo by Vás zajímat:

Svátky ve společnosti Mrazíka: Ivánek dopadl krutě. Jeho představitel skončil v blázinci

8. Inna přijetí role Marfuši prý nakonec litovala. Když ji v maskérně proměnili v šerednou Marfušu, rozbrečela se a chtěla z natáčení utéct. Pohádku prý viděla jen jednou a ze své postavy měla komplex.

9. Ve scéně, kdy Marfuša louská ořechy zuby, Inna Čurikovová svůj chrup skutečně nešetřila.

10. Ve scéně, kdy Marfuša sedí pod smrkem a čeká na Mrazíka, kouše do jablka. Ve skutečnosti se ale herečka zahryzla do cibule. Ta byla totiž levnější.

11. Představi­telky Nastěnky a Marfuši se během natáčení skamarádily. Nějakou dobu se potom stýkaly, ale jejich přátelství nakonec vyprchalo.

12. Kvůli úsporám byla svatební hostina na konci pohádky natřena petrolejem, aby herci nic neujídali.

13. Po slavnostní premiéře dostávala představitelka Nastěnky tisíce dopisů s nabídkami k sňatku a režisér po ní chtěl, aby všem nápadníkům odepisovala. Natalija ale kvůli časovému vytížení odpověděla jen vězňům. Bála se totiž, že by ji některý po propuštění mohl zabít.

14. Život Nastěnky, Natalije Sedychové, pohádku rozhodně nepřipomínal. Její manželství skončilo rozvodem a její syn se odstěhoval za otcem. Zůstala tak sama.

15. Ani Ivánka (Eduard Izotov) osud nešetřil. Herec strávil tři roky ve vězení za pokus vyměnit si v Moskvě valuty, což bylo tehdy vnímáno jako rozvracení devizového hospodářství. Kromě toho mu byl zabaven i veškerý majetek a zlobilo jej zdraví. Překonal šest mrtvic, po nichž ztratil paměť. Poslední roky života strávil na psychiatrii, kde také zemřel.

Herečka Nikol Heřmánková Kouklová: V Ordinaci jsem byla velmi krátce, protože mi to na DAMU zakázali natáčet

Herečka Nikol Heřmánková Kouklová: V Ordinaci jsem byla velmi krátce, protože mi to na DAMU zakázali natáčet

Další články