Legendární pohádka Mrazík: V době natáčení bylo Nastěnce 14 let, první polibek dostala právě od Ivánka

Krásná Nastěnka.
Zdroj: ČSFD
Krásná Nastěnka se touto pohádkou proslavilaPředstavitel Ivánka v pozdějším věkuIvánek a jeho herecký představitelNastěnka neměla v životě štěstí jako v pohádce+ 13 fotek+ 14 fotek

Už 55 let patří Mrazík k oblíbeným pohádkám, které zpříjemňují vánoční svátky mnohým z nás. Diváci u televizních obrazovek se na ni těší, ale zřejmě ani netuší, jaké strasti herci během natáčení, a vlastně i po něm, zažívali.

Petra Járková
Petra Járková 29. prosince 2019

V době natáčení nebyl v okolí Moskvy žádný sníh, a tak se štáb musel vypravit na poloostrov Kola, který leží až za polárním kruhem. Kvůli natáčení v arktických podmínkách herci doslova trpěli. Brodili se sněhovými závějemi a často byli nemocní.

První polibek v životě

Polibek, který Nastěnka dostala od Ivana, byl jejím prvním polibkem v životě.

Zákaz rodičů

V době natáčení bylo půvabné Nastěnce teprve 14 let. Na konkurz se vydala tajně, bez svolení rodičů. Ti potom, co se o konkurzu dozvěděli, natáčení Natalje Sedychové zatrhli. „Musel jsem s nimi promluvit a přemluvit je. Jednoduché jednání to nebylo,“ přiznal režisér Alexandr Rou. Rodiče nakonec svolili. Prý je přesvědčil honorář, který měla jejich dcera slíbený.

Baba Jaga byl muž

Babu Jagu ztvárnil muž (Georgij Milljar), dědečka Hříbečka zase žena (Galina Borisova).

Líčení

Líčení a kostým Baby Jagy si navrhl sám její představitel Georgij Milljar.

Výměna Marfuši

Roli zlé Marfuši měla ztvárnit herečka Tamara Nosova. „Když jsem ale na konkurzu uviděl Innu Čurikovou, jak přesvědčivě louská lískové ořechy, věděl jsem, že to je přesně ona. Svou favoritku jsem poslal domů,“ uvedl režisér.

Pláč nad ošklivostí

Inna přijetí role Marfuši prý nakonec litovala. Když ji v maskérně proměnili v šerednou Marfušu, rozbrečela se a chtěla z natáčení utéct. Pohádku prý viděla jen jednou a ze své postavy měla komplex.

Louskání ořechů

Ve scéně, kdy Marfuša louská ořechy zuby, Inna Čurikova svůj chrup skutečně nešetřila.

Místo jablka cibule

Ve scéně, kdy Marfuša sedí pod smrkem a čeká na Mrazíka, kouše do jablka. Ve skutečnosti se ale herečka zahryzla do cibule. Ta byla totiž levnější.

Čert s hodností vraníka
Mohlo by Vás zajímat:

Máchale, tebe čeká šibenice aneb Osudy herců z legendární pohádky S čerty nejsou žerty

Nastěnka a Marfuša byly kamarádky

Představi­telky Nastěnky a Marfuši se během natáčení skamarádily. Nějakou dobu se potom stýkaly, ale jejich přátelství nakonec vyprchalo.

Hostina natřená petrolejem

Kvůli úsporám byla svatební hostina na konci pohádky natřena petrolejem, aby herci nic neujídali.

Dopisy vězňům

Po slavnostní premiéře dostávala představitelka Nastěnky tisíce dopisů s nabídkami k sňatku a režisér po ní chtěl, aby všem nápadníkům odepisovala. Natalja ale kvůli časovému vytížení odpověděla jen vězňům. Bála se totiž, že by ji některý po propuštění mohl zabít.

Nastěnka zůstala sama

Život Nastěnky, Natalji Sedychové, pohádku rozhodně nepřipomínal. Její manželství skončilo rozvodem a její syn se odstěhoval za otcem. Zůstala tak sama.

Ivánek překonal šest mrtvic

Ani Ivánka (Eduard Izotov) osud nešetřil. Herec strávil tři roky ve vězení za pokus vyměnit si v Moskvě valuty, což bylo tehdy vnímáno jako rozvracení devizového hospodářství. Kromě toho mu byl zabaven i veškerý majetek a zlobilo jej zdraví. Překonal šest mrtvic, po nichž ztratil paměť. Poslední roky života strávil na psychiatrii, kde také zemřel.

NA FOTKY Z POHÁDKY MRAZÍK SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

REDAKČNÍ TIP: NA POHÁDKU MRAZÍK SE PODÍVEJTE DNES VEČER OD 20:20 NA TV NOVA

Škola líčení: Jak si správně upravit obočí? Vizážistka Diana vám ukáže, jak ho vytvarovat během pár minut

Další články