Máchale, tebe čeká šibenice aneb Osudy herců z legendární pohádky S čerty nejsou žerty

Čert s hodností vraníka
Zdroj: Profimedia
S čerty nejsou žerty: Mladý čert Janek má do pekla odnést zlou Dorotu, která se snaží poctivého Petra, svého nevlastního syna, připravit o mlýn. Jenomže místo ní unese Petrovu hodnou babičku...Filmové peklo nebylo točené v ateliérech, ale v uměle vyhloubených pískovcových jeskyních blízko České Lípy. V současné době zde najdeme motorkářský klub s názvem Pekelné doly.Během natáčení pohádky S čerty nejsou žerty se do sebe skutečně zamilovali představitelé hlavních rolí Vladimír Dlouhý a Monika Pelcová.Několik čertů z pohádky S čerty nejsou žerty skončilo kvůli popáleninám v nemocnici.
+ 3 fotky+ 4 fotky

Velikonoce stejně jako ostatní svátky patří tradičně i pohádkám a vy jich dnes můžete několik vidět na televizní obrazovce. Mezi ty nejoblíbenější, nejvtipnější a nejlépe herecky obsazené patří bezesporu právě tato. Jak šel čas s představiteli hlavních roli?

Petra Járková
Petra Járková22. 04. 2019 08:00

Od premiéry nesmrtelné pohádky S čerty nejsou žerty uplynulo už 32 let. Fanoušky všech generací však neomrzí nikdy. Dnes ji v televizi dávají znovu a my se zase budeme dívat. Jestlipak na tom budou stejně i hlavní představitelé, které bychom dnes dost možná ani nepoznali?

Dana Bartůňková alias princezna Angelína

Určitě nemusíme dlouho představovat princeznu Angelínu. Byla lakomá a pyšná. Na peklo nevěřila, dokud si pro ni nepřijel sám kníže pekel. K roli prostořeké Angelíny se dostala zcela náhodně. Na konkurzu bylo přes sto uchazeček. Dana byla na řadě jako poslední. Režisérovi Hynku Bočanovi stačilo jediné. Při příchodu na scénu zakopla o kabel a řekla: „Do pr**le!“ A co dělá herečka v současnosti? Už šestnáct let píše dětské muzikály pro divadlo Julie Jurištové. Do televize se zatím neplánuje vrátit. Slávy si po pohádce užila dost. Chodily jí pytle zamilovaných dopisů.

Monika Stará alias Adélka

Princezna Adélka byla taková panenka. Na rozdíl od své pohádkové sestry Angelíny byla jako anděl. Když se pohádka točila, bylo jí pouhých osmnáct let. Od té doby ji žádná velká filmová role nepotkala. Roli v pohádce dostala na přijímacích zkouškách na DAMU, kam se nakonec nedostala. Vystudovala pedagogickou fakultu a dodnes je učitelkou. V pohádce už by si zahrát nechtěla. Ve filmu ano.

Ondřej Vetchý alias čert Janek s hodností Vraníka, později Vlka

Na natáčení pohádky vzpomíná Ondřej Vetchý s hrůzou. V jeho průběhu totiž chytli od ohně tři čerti včetně jeho samého. Byli dokonce převezeni do nemocnice. Peklo se točilo v pískovcových dolech poblíž České Lípy. Nakonec se pohádka obešla bez dalších katastrof. A co dnes dělá herec Ondřej Vetchý? Stále točí filmy a seriály. Je talentovaný a patří mezi českou hereckou špičku.

Vladimír Dlouhý alias mlynář Petr

Vladimír Dlouhý se zhostil role mlynáře Petra opravdu bravurně. Nebyl to tehdy žádný amatér, ale zkušený herec. Začal točit už ve svých dvanácti letech. V pohádce si střihnul roli syna, kterému otec přivedl domů macechu. Ta mu dávala co proto. Nakonec ho nechala i zatknout, aby shrábla veškeré dědictví a statek. Traduje se, že se Vladimír coby Petr do princezny Adélky opravdu zamiloval. Nikdo to ale s jistotou nepotvrdil. Kvůli roli musel navštěvovat hodiny šermu. Vladimír byl velmi uznávaným a úspěšným českým hercem. Na kontě má spoustu vážených rolí. V podvečer 20. června 2010 ale bohužel navždy odešel. Podlehl rakovině žaludku v pouhých 52 letech. Tato zpráva vzala celé Česko. Do poslední role ho obsadili ve filmu Kajínek.

Jaroslava Kretschmerová alias Dorota Máchalová

Je čas k nám do pekla přivést Dorotu Máchalovou,“ zní v pohádce z úst knížete pekel. Ano, byla opravdu zlá. Manžela utancovala k smrti a nevlastního syna poslala do žaláře. Čerti si pro ni šli dvakrát. Až napodruhé se to Vraníkovi podařilo. Scénka se ztrženou váhou v pekle prý nebyla plánovaná. Karel Heřmánek coby Lucifer ten okamžik zametl pod koberec hláškou „ztrhla nám váhu“. Jarka je ve skutečnosti velmi milá. Pochází z umělecké rodiny. Několik let je členkou divadla Ypsilon. Mezi další její nejznámější role patří Evík z komedie Slunce, seno. Zahrála si v desítkách filmů. Dabuje a věnuje se i charitě. Svůj hlas nejčastěji propůjčuje herečce Barbře Streisand. Herečka se nikdy nevdala a nemá děti. Své soukromí si jinak velmi střeží.

Nejhorší rande Haliny Pawlowské: Praskly na ní legíny před očima ctitele, za jiným lezla domů po lešení

Nejhorší rande Haliny Pawlowské: Praskly na ní legíny před očima ctitele, za jiným lezla domů po lešení

Související články

Další články