Speciál: Hubněte s námiTestováníSoutěže

Daň z příjmů: Základní informace. Jak funguje? A liší se pro zaměstnance a OSVČ?

Daň z příjmů: Základní informace. Jak funguje? A liší se pro zaměstnance a OSVČ?
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Díky odkladu podání daňového přiznání kvůli epidemii koronaviru máme všichni trochu více času se připravit na zúčtovací období. Základní vědomostí při počítaní zisků za minulý rok by měla být znalost daně z příjmů.

Komerční sdělení 3. dubna 2020

Využijte odečitatelné položky a slevy na dani, zaplatíte méně

Daň z příjmů musí platit všechny osoby, které mají trvalé bydliště na území ČR nebo zde legálně žijí a pracují. Daň z příjmů je ve výši 15 % z vypočítaného základu daně. Ten se počítá z veškerých zdanitelných příjmů za minulý rok. Od příjmů se odečtou výdaje, které jste museli vynaložit na dosažení a udržení příjmů. Vypočítaný základ daně si můžete nadále ponížit o odečitatelné položky. Finální daň pak může ještě klesnout díky uplatnění některé ze slev na dani. Nebojte se, vše sami ručně počítat nemusíte – využijte internetovou kalkulačku pro daň z příjmů, která vše rychle spočítá za vás.

Daň z příjmů u zaměstnanců a OSVČ

Daň se musí odvádět z většiny příjmů fyzických osob. Jsou to zejména:

• příjmy ze závislé činnosti (např. zaměstnanecký plat),
• příjmy ze samostatné činnosti (např. příjmy ze živnosti či podnikání),
• příjmy z kapitálového majetku (např. výnosy z podílových listů),
• příjmy z pronájmu domu nebo bytu,
příležitostné příjmy z vedlejších činností, výher apod.

Zaměstnanci a daň z příjmů

Zaměstnanci mají úlohu trochu jednodušší. Daň z příjmů za ně totiž ve většině případů řeší zaměstnavatel. Pokud máte další příjmy či větší množství odčitatelných položek a slev na dani, je možné, že si budete muset daňové přiznání podávat sami. Zaměstnanec musí podat daňové přiznání hlavně tehdy, když:

má více příjmů od různých zaměstnavatelů,
• si k zaměstnání vydělá ještě další zdanitelný příjem nad 6 000 Kč,
• nemá u zaměstnavatele podepsaný růžový formulář Prohlášení poplatníka k dani,
• má příjem ze zahraničí,
• jeho roční příjem přesáhl 1 438 992 Kč.

OSVČ a daň z příjmu

Osoby samostatně výdělečně činné si musí daně ohlídat samy. Některé jsou v administrativě zběhlé, jiné raději využijí služeb účetní. Základ daně si živnostníci vypočítají jako rozdíl mezi příjmy a výdaji – buď přesně podle daňové evidence (skutečné údaje z reálných dokladů), nebo paušálně bez dokladů (příjmy však v tomto případě nesmí přesáhnout 1 000 000 Kč). Daňové přiznání pak OSVČ musí podat vždy, když jeho zdanitelné příjmy přesáhnou 15 000 Kč nebo pokud je ve ztrátě.

Pečlivá příprava ušetří nervy

Až se budete připravovat na daňové přiznání, pečlivě si projděte veškeré vaše příjmy a výdaje za minulý rok. Snažte se najít co nejvíce odečitatelných položek a slev na dani. Pokud si nejste jisti, že byste daně sami spočítali správně, využijte jednoduché internetové kalkulačky, které vám s výpočtem daně z příjmů pomohou.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články