Film Zámek v Čechách: Jiřina Jirásková jako hraběnka, kterou chce zlikvidovat nová dělnická vláda

29. srpna 2019
Česká televize
Česká televize

Jiřina Jirásková ve své životní roli české hraběnky, která se rozhodne oslavit narozeniny na rodném sídle, z něhož byla v padesátých letech minulého století vyhnána.

Životní role

Zámek v Čechách je dramatický příběh, inspirovaný osudy české šlechty v padesátých letech minulého století, v němž Jiří Hubač herečce Jiřině Jiráskové napsal v roce 1993 životní roli.

Pošetilý plán

Paní hraběnka slaví šedesátku v okamžiku, kdy má opustit svůj zámek. Nová dělnická vláda totiž chce šlechtu bez milosti zlikvidovat. Ale protože si Elizabeth Anna Marie, hraběnka z Lansdorfu a ze Scheinbergu a později domácí dělnice Lansdorfová, uvědomuje, že „člověk musí dodržovat své zvyky a sliby, i když jsou směšné a zbytečné“, chce uskutečnit pošetilý plán oslavit sedmdesátiny na rodinném sídle navzdory režimu i protivníkům ve městě.

Ústřední skladba

Skladba, kterou paní hraběnka Jiřina Jirásková zahraje na klavír na začátku i na konci filmu, je valčík z opery Petra Iljiče Čajkovského Evžen Oněgin.

Hraběnka na prknech

V roce 2018 měla na prknech Divadla Palace v Praze premiéru divadelní hra Hraběnka v režii Petra Hrušky, kde hlavní roli hraběnky ztvárnila Eliška Balzerová a v roli lokaje Aloise se představil herec David Novotný.

Natáčecí místa

Exteriéry se natáčely na zámku Liblice, interiéry pak na zámku Libochovice. Natáčelo se také ve městech Úštěk a Zlonice.

NA JIŘINU JIRÁSKOVOU VE FILMU ZÁMEK V ČECHÁCH SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Zavří­t reklamu